Partner serwisu

VI Konferencja Naukowo-Techniczna „Ochrona Środowiska w Energetyce"

Kategoria: VI Konferencja Naukowo-Technicznej „Ochrona Środowiska w Energetyce"

O węglu jako technologii pomostowej, o spadającej rentowności  i wyzwaniach stojących przed energetyką, sceptycznie o zmianach klimatu, o kosztach czystych technologii węglowych i o tym, co zdarzy się w energetyce do roku 2050 – dyskutowano w Jaworznie, w trakcie VI Konferencji Naukowo-Technicznej „Ochrona Środowiska w Energetyce" (17-18 lutego 2011).

VI Konferencja Naukowo-Techniczna „Ochrona Środowiska w Energetyce"

      Na konferencji w Jaworznie. O przyszłości polskiej energetyki

    Czy energetyka węglowa jest nam potrzebna? Tak, ale… do roku 2050 jako technologia pomostowa. Tak w dwóch zdaniach można ująć główny nurt dyskusji rozpoczynającej  szóstą już konferencję w Jaworznie - Ochrona Środowiska w Energetyce. Rzeczą oczywistą jest, że węgiel jeszcze przez pewien czas będzie jednym z głównych źródeł energii w Polsce, nie jest natomiast już tak oczywiste, jak długo będzie dominował.
 – Jeśli mówimy o przyszłości energetyki polskiej, trzeba  przede wszystkim zdefiniować technologie pomostowe. Nie  możemy nie zauważać, że nadchodzi  historyczna zmiana w energetyce, nie można też unikać trudnych pytań o to, które technologie, w perspektywie roku 2050, będą dla nas pomostowymi – dowodził prof. Jan Popczyk, moderator konferencji. – Rynek  wymaga od nas również zdefiniowania technologii rozwojowych, a także technologii ubezpieczających, a więc takich, które pomogą nam, kiedy sprawy będą szły nie po naszej myśli.
       Chcąc wiedzieć dokąd iść, musimy bacznie obserwować, co dzieje się w energetyce światowej –  przekonywał dalej. Oczy  świata zwrócone są dzisiaj na Chiny. Przyjęło się  uważać, że rozwijają się kosztem środowiska i wydaje się, że jest to prawda, bo rozwój opierają o brudną energetykę. Kiedy jednak bliżej przeanalizować przypadek Chin  okazuje się, że emisja C02  jest tam relatywnie niższa niż w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że nie możemy się łudzić, iż Chiny idą wygodną dla nas ścieżką węglową. W Europie nie zdajemy sobie sprawy, że w Chinach  gwałtownie rozwija się energetyka odnawialna.  Zainstalowano tam 150 mln kolektorów słonecznych, co stanowi połowę zainstalowanych na świecie. Tymczasem  na Chiny wciąż patrzymy jako na kraj, gdzie króluje brudna energetyka, a to jak widać nieprawda. Podobnie dzieje się w innych  technologiach odnawialnych, w tym wiatrowych czy biomasowych.
       Zasadniczym pytaniem jest więc: w jaki sposób w Polsce zmniejszać emisję CO2, która obecnie wynosi 1 t/MGWh, podczas gdy w  Europie wynosi 0,36 , a dąży się do wskaźnika 0,30? Jaką ścieżką dojść do tego, aby zmniejszyć ją o jedną dziesiątą procenta  do 0,9, a jeśli bylibyśmy ambitni, nawet do 0,85?
       Trzeba też zmierzyć się  z problemem kosztów zewnętrznych, do których wliczać należy nie tylko koszty niszczenia środowiska, lecz także  transportu i koszty sieciowe – przekonywał prof. Popczyk.
– Ubiegły rok był rokiem stabilizacji gospodarki, ale był rokiem specyficznym. Suma wyprodukowanej energii oscylowała wokół poziomu z roku 2005, wyniki finansowe energetyki były gorsze o 11 proc. a rentowność o 17 proc. – przytaczał dane  niezależny ekspert  Herbert Leopold Gabryś.
      Energetyka polska  ma ogromne  problemy: m.in. dekapitalizacji majątku, konieczności budowy sieci przesyłowych.
– Unia Europejska postawiła przed nami wyzwania i nie pozostaje nam nic innego, jak realizować je. Skutki realizacji pakietu klimatycznego są ogromne zarówno dla gospodarki, jak i dla gospodarstw domowych. Czy jest to problem energetyki, czy może całej gospodarki i polityki? –  pytał Leopold Gabryś.
       Energetyka oparta na węglu będzie wciąż jeszcze potrzebna – dowodził Stanisław Tokarski, prezes Południowego Koncernu Energetycznego. Z raportu komisji Europejskiej wynika, że w perspektywie roku 2050  jedna trzecia generacji będzie oparta o paliwa kopalne.
 – Należy liczyć się z tym, że w latach 2015-2016, kiedy to zostaną odstawione stare bloki, możemy spodziewać się braku mocyostrzegał Stanisław Tokarski, gospodarz konferencji.
Dlatego konieczne są inwestycje w nowe bloki. W ciągu najbliższych 15 lat należy spodziewać się inwestycji w źródła oparte o gaz, węgiel, energię jądrową.  Duża energetyka będzie podstawą w perspektywie  roku 2050, musi jednak koegzystować z energetyką  OŹE/URE – jak określa ją prof. Popczyk – czyli rozproszoną (URE – urządzenia energetyki rozproszonej – BC) i opartą na źrodłach odnawialnych.
       O planach Tauronu na najbliższe lata, podejściu Vattenfalla, o tym, czy CCS jest lekiem na wszelkie zło i innych tematach, już jutro w kolejnej relacji z konferencji.


Oprac. Barbara Cieszewska

Honorowy Gospodarz Honorowy patronat Partner    
   
         
Patronat naukowy Patronat medialny Organizator  
 
         
         
         
         
         

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ