Partner serwisu
20 czerwca 2017

Budowa elektrowni we Włocławku oficjalnie zakończona

Kategoria: Energetyka przemysłowa

19 czerwca PKN ORLEN podpisał z konsorcjum firm (General Electric International Inc. działającym poprzez General Electric International S.A., oddział w Polsce i SNC-LAVALIN POLSKA sp. z o.o.) protokół, mocą którego zakończono realizację inwestycji bloku gazowo-parowego we Włocławku.

Budowa elektrowni we Włocławku oficjalnie zakończona

25 tys. osób

Ponad 18 tys. m3 betonu, prawie 4000 ton stali i w sumie 200 km kabli elektrycznych było potrzebnych do zakończenia inwestycji  kogeneracyjnej PKN ORLEN we Włocławku. Przez budowę przewinęło się ponad 25 tys. osób wykonujących rożne etapy prac. Pierwszy w Polsce blok CCGT o dużej mocy (463 MWe) przyczyni się nie tylko do wzmocnienia doskonałości operacyjnej Grupy ORLEN, ale również zwiększa krajowe bezpieczeństwo energetyczne.
 

Energia i ciepło

Elektrociepłownia wytwarza energię elektryczną i cieplną na potrzeby m.in. ANWIL oraz cieplną dla całego kompleksu przemysłowego we Włocławku, którego jest integralną częścią. Pozostała energia elektryczna jest kierowana do Krajowego Systemu Energetycznego. W zakresie wpływu na środowisko, blok spełnia wszystkie najnowsze wymagania przepisów krajowych i unijnych.

Zwiększanie efektywności naszych aktywów to jeden z kluczowych kierunków strategicznych. Na obydwa realizowane przez nas duże projekty energetyczne - we Włocławku i Płocku - patrzymy w ujęciu całościowym. Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu, PKN ORLEN.


Wykonawca

Sprzyjająca lokalizacji inwestycji we Włocławku jest bliskość sieci GAZ-SYSTEM oraz położenie sieci elektroenergetycznej PSE. Pierwszą elektrownię gazową dla PKN ORLEN zbudowało konsorcjum General Electric i SNC-LAVALIN POLSKA.  Dla zapewnienia odpowiedniego serwisu serca elektrowni, czyli turbiny gazowej określanej jako „Power Train”, PKN ORLEN zawarł także z General Electric, długoletnią umowę serwisową. Po zakończonej dzisiaj fazie inwestycyjnej PKN ORLEN i generalny wykonawca rozpoczną rozmowy dotyczące ostatecznych rozliczeń projektu.
 
Projekty energetyczne we Włocławku i Płocku

Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN ORLEN. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne Grupy ORLEN, ale również sprzedawana na rynku krajowym. Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy ORLEN i znacząco poprawiające doskonałość operacyjną segmentu Downstream.
 
W sumie 800 MWe

Dzięki tym inwestycjom PKN ORLEN sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Po zakończeniu inwestycji we Włocławku Koncern posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.
 
Samowystarczalnni

Projekty energetyczne Koncernu nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach obszaru Downstream. PKN ORLEN dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach Koncernu. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.
 

Łączne nakłady inwestycyjne poniesione przez Spółkę na realizację projektu budowy Elektrowni wyniosły ok 1,4 mld zł.
 

źródło: inf. prasowa
fot. PKN ORLEN

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ