Partner serwisu
26 czerwca 2017

Park wodny w Tychach z energią z własnego, odnawialnego źródła

Kategoria: Efektywność energetyczna

Park wodny w Tychach dzięki innowacyjnym technologiom będzie miał możliwość ograniczyć koszty funkcjonowania obiektu a zastosowana nowoczesna technologia z aluminiową warstwą gazociągu umożliwi stały monitoring sieci i automatyczną reakcję w przypadku pojawienia się awarii.

Park wodny w Tychach z energią z własnego, odnawialnego źródła

Inwestor postawił na nietypowe rozwiązania techniczno-technologiczne, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo użytkowania i zmniejszą koszty eksploatacyjne kompleksu wodnego. Najwyższą jakość wody w basenach zagwarantuje niestandardowy, innowacyjny system uzdatniania. Park został już wyposażony we własną instalację do produkcji podchlorynu sodu (lampy UV wspomagające uzdatnianie), a filtry wypełniono innowacyjnym złożem w postaci tzw. zielonego szkła. Połączenie wszystkich powyższych czynników wyeliminuje zagrożenie sanitarne, a także znacznie ograniczy koszty eksploatacyjne i ilość chloru, która znajdzie się w wodzie i w powietrzu hal basenowych.
 
Park wodny z własnym odnawialnym źródłem energii

Pionierskie rozwiązania technologiczne w parku sprawią, że spółce uda się ograniczyć największe koszty funkcjonowania obiektu, związane z zakupem prądu i ciepła. Energia dla Wodnego Parku Tychy będzie pochodzić z własnego, odnawialnego źródła. Paliwem do jej produkcji i ciepła w parku będzie biogaz powstający w tyskiej oczyszczalni ścieków, której firma jest właścicielem. W kompleksie produkowany będzie także chłód, a przygotowana woda lodowa zasilać będzie urządzenia wentylacyjne i klimakonwektory.

Jesteśmy w stanie w 100% zasilić zieloną energią zarówno oczyszczalnię ścieków (przyp. posiadającą jeden z najlepszych w Europie wyników w zakresie bilansu energetycznego), jak i budowany Wodny Park Tychy – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A - Od lat intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które pomogą nam osiągnąć ten cel – dodaje prezes.

Inwestycji związanych z pozyskaniem zielonej energii dla parku jest całkiem sporo. Oczyszczalnia ścieków została rozbudowana o zbiorniki (o pojemności ok. 8 tys. m3) na odpady wykorzystywane do produkcji biogazu oraz o nowatorską instalację ich pasteryzacji. Powstały tam również dedykowane, autorskie stanowiska badawcze. Spółka buduje także pierwszą w Polsce instalację uszlachetniania biogazu do biometanu za pomocą ścieku oczyszczonego, zgodnie z koncepcją opracowaną przez pracowników spółki.
 
Bioelektrociepłownia na terenie parku wodnego

Przesył biometanu do parku wodnego umożliwi wybudowany przez RCGW S.A. najdłuższy w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie 6,2 km rurociąg biogazu. Zastosowana nowoczesna technologia z aluminiową warstwą gazociągu umożliwia ciągły monitoring sieci i automatyczną reakcję w przypadku wykrycia awarii. Na terenie parku powstała także bioelektrociepłownia, gdzie przesłany biometan zostanie przekształcony w energię elektryczną i cieplną za pomocą dwóch agregatów kogeneracyjnych. Dodatkową energię termiczną zapewni odzysk ciepła z wody i z powietrza. W celu wyeliminowania potencjalnego ryzyka, że Wodny Park Tychy będzie pełen energii, pracownicy spółki opracowali plan bezpieczeństwa energetycznego obiektu.

Dla klienta innowacje oznaczają zwiększenie atrakcyjności i komfortu użytkowania obiektu. Dla nas wiążą się z pełnym zaangażowaniem wielu pracowników przy ich realizacji oraz z koniecznością indywidualnego podejścia do zastosowanych pomysłów – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A -  Wiele innowacji związanych z realizacją Wodnego Parku Tychy jest inicjatywą pracowników RCGW S.A., którzy nieustannie szukają nowych, efektywnych rozwiązań. Klimat organizacyjny spółki stwarza pracownikom oczyszczalni i osobom zaangażowanym w budowę parku wodnego możliwości konstruktywnego odchodzenia od rutyny – dodaje.

Liczne atrakcje - rozrywki multimedialne, zmieniająca się barwa elewacji obiektu

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. zadbało o to, żeby w budowanym przez spółkę Wodnym Parku Tychy pojawiły się atrakcje, które wyróżnią obiekt na tle kraju i będą innowacyjne w skali Europy. W parku będzie można skorzystać na przykład z pierwszej w Polsce zjeżdżalni Aqualoop z pionowym startem. Atrakcja będzie przeznaczona dla miłośników mocnych wrażeń, m.in. ze względu na osiągane przyspieszenie. Żądnych ekstremalnych emocji przyciągnie również jedyny w Polsce symulator surfingu pod dachem. Zmienna prędkość przepływu w niecce uatrakcyjni jazdę i umożliwi naukę surfowania.

Obiekt wyróżnią także rozrywki multimedialne. Skuteczną naukę przez zabawę zapewni sensoryczna, strefa edukacyjna dla dzieci i dorosłych poświęcona tematyce wodnej. W części obiektu znajdziemy pełną wyzwań intelektualnych interaktywną grę, a najmłodsi goście będą mogli skorzystać z kreatywnych zabawek zlokalizowanych w części basenowej dla dzieci. Jedyną w swoim rodzaju rozrywkę zapewni także scena widowiskowa i most linowy. To ciekawe rozwiązanie architektoniczne umożliwi organizację wielu eventów, jak pokazy mody (z opcją przymierzenia kolekcji w tzw. wirtualnym lustrze), czy koncerty na żywo transmitowane pod wodą. Odsłuchanie muzyki umożliwi instalacja dźwiękowa zamontowana w głównej niecce rekreacyjnej.

Niecodzienna jest również elewacja. Dzięki niej park zmienia barwę od zielonej przez fioletową i niebieską po kolor złoty, w zależności od kąta patrzenia, nasłonecznienia, temperatury i wilgotności. Niezmienny będzie wydzielony strumień bezpiecznego, naturalnego światła słonecznego docierający do wnętrza parku za sprawą niekonwencjonalnej membrany dachowej EFTE, zamontowanej nad strefą rekreacyjną. Folia umożliwi opalanie przez cały rok oraz dodatkowo doświetli i dogrzeje obiekt. Regionalny charakter kompleksu podkreślą oryginalne łaźnie piwne z własną mini warzelnią. Atrakcja zapewni odpoczynek i relaks w przestrzeni wystylizowanej na historyczny browar.

Termin zakończenia budowy zaplanowano na IV kwartał 2017r. Postęp robót można śledzić TUTAJ

 

Zegar wodny w strefie edukacyjnej

Niecka do surfingu

 

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ