Powłoki nowej generacji przedłużą żywotność kotłów w Elektrowni Połaniec
ENEA Elektrownia Połaniec dołączyła do grona zakładów przemysłowych, które wdrożyły jedną z technologii firmy Megmar, usprawniającej procesy produkcji energii. Elektrownia od listopada 2015 roku wykorzystuje powłokę ceramiczną nowej generacji, ochraniającą powierzchnie kotłów przed erozją i korozją. Technologia ta ogranicza konieczność postojów awaryjnych urządzeń i wydłuża ich żywotność, przynosząc znaczące korzyści ekonomiczne.

Jesteśmy dumni, że po nasze nowatorskie rozwiązania sięgają kolejni liderzy branży energetycznej. Grupa ENEA, zgodnie ze swoją strategią przykłada ogromną wagę do projektów badawczo-rozwojowych, a jednym z nich była aplikacja powłoki Megmar na ekranie kotła K-7 w Elektrowni Połaniec. Cieszą nas wyniki inspekcji przeprowadzonej po 1,5 roku od aplikacji powłoki, która wykazała, że na powierzchni kotła nie występują korozja ani erozja - powiedziała Magdalena Drac-Tatoń, Prezes Megmar.
Technologia wykorzystana na ekranie kotła K-7 jest efektem wieloletnich prac nad udoskonalaniem powłok ceramicznych, mających chronić powierzchnie narażone na wysokie temperatury i agresywne środowisko w kotłach przemysłowych i piecach. Wśród cech wyróżniających powłoki Megmar są m.in. odporność temperaturowa do 1200°C oraz bardzo wysoki stopień twardości (90/100 w skali Shore D). Dzięki dobranym komponentom, nałożenie powłoki minimalizuje zużycie instalacji, eliminując kosztowne remonty i postoje. Kolejna inspekcja kotła, a zarazem pełna ocena skuteczności ochronnej powłoki zostanie wykonana za ok. 2 lata.
Kotły energetyczne są stale narażone na korozję, ścieranie, działanie termiczne. Mechanizm korozji nie jest jednak jednolity i zależy od typu kotła, rodzaju paliwa czy warunków spalania. Technologia powinna być więc każdorazowo szyta na miarę potrzeb danego zakładu, zgodnie z mottem przyświecającym naszym dzialaniom – wyjaśnia Magdalena Drac-Tatoń.
Technologia powłok nowej generacji opracowana przez Megmar znajduje zastosowanie również w elektrowniach opalanych innym paliwem niż węgiel, np. w kotłach fluidalnych na biomasę.
Źródło: Informacja prasowa
Fot.: 123rf.com