Ciepłownictwo na zakręcie
Jacek Mszyca
rzeczoznawca w Branży Ochrony Środowiska i Energetyki TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.
Wzrost liczby inwestycji modernizacyjnych w energetyce zawodowej i przemysłowej to wynik wykorzystania mechanizmów wsparcia. Natomiast energetyka komunalna, szczególnie małe przedsiębiorstwa nieobjęte obowiązkiem uzyskania koncesji, dopiero teraz zaczynają zauważać nieuchronność zmian. Ciepłownictwo znalazło się w miejscu, gdzie bez znalezienia nowych źródeł przychodów, trudno myśleć o rozwoju. Jak w tej sytuacji powinny zachować się małe przedsiębiorstwa ciepłownicze?
Jak wskazuje praktyka, znaczna część przedsiębiorstw poddaje się dobrowolnemu audytowi kogeneracyjnemu jeszcze na etapie fazy projektowej lub przed złożeniem pierwszego wniosku o wydanie świadectw. Opinie oraz doświadczenie TÜV Rheinland Polska pozwalają na potwierdzenia prawidłowości procedur określania wielkości dotyczących wytworzenia energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji oraz podnoszenie poziomu pewności uzyskania świadectw pochodzenia energii. Znane nam z przeprowadzanych audytów przykłady zastosowania kogeneracji o mocy kilkuset kilowatów czy kilku megawatów, pozwalają sądzić, że mają one przyszłość w ciepłownictwie komunalnym (nawet w niedużych przedsiębiorstwach).
Autor: Jacek Mszyca, rzeczoznawca w Branży Ochrony Środowiska i Energetyki TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.
Fot.www.sxc.hu
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 3/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |