Partner serwisu
13 grudnia 2018

Decydujący etap COP24

Kategoria: Z życia branży

Prezydent COP24 Michał Kurtyka uroczyście otworzył High Level Segment – ostatni i decydujący etap negocjacji podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Przedstawiciele 196 państw i Unii Europejskiej uzgadniają obecnie końcowe postanowienia konferencji. Obrady Wysokiego Szczebla rozpoczęły się od zabrania głosu przez najmłodszych gości COP24, którzy wygłosili, w imieniu wszystkich dzieci na świecie, apel do politycznych decydentów.

Decydujący etap COP24

Obrady Wysokiego Szczebla to ostatnia i najważniejsza część konferencji klimatycznej COP24. Biorący w niej udział przedstawiciele Stron uzgadniają finalne postanowienia szczytu, opierając się na wcześniejszych ustaleniach. Końcowy dokument musi zostać zaakceptowany przez wszystkie delegacje.

Nim ruszyły negocjacje na najwyższym szczeblu, do przedstawicieli stron zwrócili się uczniowie katowickich szkół. Udzielenie głosu najmłodszym gościom jest już tradycją konferencji klimatycznych ONZ. Dzieje się to w myśl sentencji Antoine de Saint-Exupéry, będącej jednym z haseł globalnej polityki na rzecz ochrony środowiska „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”. W Katowicach przemówienie wygłosiła nastoletnia Sandra Szylak.

– Polska i Śląsk słyną ze swojej gościnności. Mamy nadzieję, że doświadczą jej Państwo na każdym kroku. Tak wychowali nas rodzice i dziadkowie. Dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa upominki. Są to prace uczniów z katowickich szkół dotyczące przyszłości, o której codziennie mówi się na COP24. Mamy nadzieję, że pamiątki będą przypominać Wam o naszej wierze w Waszą mądrość oraz o tym, że wszyscy - zarówno dzieci jak i dorośli - żyją na planecie, której los zależy od tego co robicie już teraz – mówiła Sandra.

Wspomniane upominki to prace plastyczne przygotowane przez uczniów 78 katowickich szkół dla przedstawicieli wszystkich państw członkowskich ONZ, ramach konkursu eCOPaka. Jego celem było przedstawienie zagadnień dotyczących ochrony klimatu oraz uświadomienie, jak każdy poprzez drobne czynności życia codziennego może wpłynąć na powstrzymanie skutków zmian klimatycznych. Wykonane przez dzieci prace nawiązują do hasła „Black to Green”, symbolizującego transformację miasta przemysłowego w nowoczesną metropolię przyjazną środowisku naturalnemu. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone w konkursie i wręczone delegatom państw, którym były dedykowane.

Obrady Wysokiego Szczebla mogą zakończyć się 14 grudnia, choć możliwe jest przedłużenie negocjacji o kolejne dni w celu osiągnięcia porozumienia.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ