Debaty ekspertów
Jakie paliwa dla polskiej energetyki? Inwestować czy rewitalizować? I w którym kierunku powinno pójść ciepłownictwo? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzie uczestnicy trzech debat zorganizowanych podczas XV Sympozjum Naukowo-Technicznego ENERGETYKA BEŁCHATÓW 9-11 września 2013.
O produkcji energii z węgla, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji, o inwestycjach w odnawialne źródła, ich wpływie na rozwój i bezpieczeństwo energetyczne oraz o miejscu prosumentów dyskutowali uczestnicy debaty PALIWA DLA ENERGETYKI, której przewodził prezes TAURON Wytwarzanie Stanisław Tokarski. Gorącą dyskusję poprzedził referat wprowadzający prof. Marka Ściążki z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
– Postawiłbym na węgiel kamienny, bo jest paliwem dostępnym dla Polski. Jeżeli zastosuje się nowoczesne technologie, będzie to spalanie ekologiczne, sprzyjające środowisku – mówił Daniel Borsucki z Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. Nie zgodził się z nim dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju: – Budowa energetyki rozproszonej pomoże nam w tworzeniu nowych miejsc pracy. W Niemczech zupełnie inaczej buduje się bezpieczeństwo energetyczne. Zaczyna się od domów, małych przedsiębiorstw, a gdy to nie wystarczy, myśli się o dużej energetyce – stwierdził. Na to zareagował Waldemar Szulc, wiceprezes zarządu ds. wytwarzania PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.: – Zgadzam się z panem, ale nie chcę, by było to robione za nasze pieniądze. Czy miks energetyczny Polski może być inny od europejskiego? Jasne, że tak.
Andrzej Sikora, prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych Sp. z o.o., mówił o zupełnie nowych źródłach energii – hybrydach metanu, w których chciałby upatrywać przyszłość energetyki. A prof. Antoni Tajduś z AGH Kraków prosił, by na problem miksu energetycznego popatrzeć realnie: – Na dzisiaj nie mamy wyboru. Polska ma ogromne zasoby węgla kamiennego i brunatnego – wskazał.
W tym samym czasie, gdy na sali A trwała debata na temat paliw i miksu energetycznego, tuż obok dyskutowano o tym, czy obecnie warto inwestować w nowe czy rewitalizować. Prowadzący: prof. Krzysztof Badyda i Andrzej Patrycy, prezes zarządu Energoprojekt-Warszawa SA, postawili przed uczestnikami dyskusji niełatwe zadanie. Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu Rafako SA, prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski z Politechniki Wrocławskiej, Jacek Janas, wiceprezes zarządu/dyrektor ds. produkcji TAURON Wytwarzanie S.A., Mieczysław Kobylarz, dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem GDF SUEZ Energia Polska S.A., Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE, Wiesław Różacki, Country Executive Poland & Project Director Kozienice, Hitachi Power Europe GmbH, i Grzegorz Szastok, dyrektor handlowy Foster Wheeler Energia Polska Sp. z o.o. starali się znaleźć sposób na sprostanie wyzwaniom stawianym polskiej energetyce przez Unię Europejską; szukali rozwiązań, które pozwolą zdać egzamin w 2016 roku.
Tradycyjnie w Bełchatowie nie zabrakło ciepłowników i debaty dedykowanej właśnie im. O tym, jak przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą walczyć o klientów i w czym upatrywać sposobu na przetrwanie, rozmawiali: Artur Bałdys, wiceprezes zarządu/dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych TAURON Ciepło S.A, Konrad Borowski, dyrektor Departamentu Rynku Ciepła PGNiG TERMIKA S.A., Wojciech Dobrak, dyrektor Oddziału ZE Dolna Odra PGE GiEK S.A., Adam Dobrowolski, dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła URE, Wojciech Gwoździk, prezes zarządu PEC Bełchatów, Maciej Jakiel, dyrektor ds. metod i narzędzi informatycznych w eksploatacji Dalkia Polska S.A., prof. dr hab. inż. Stanisław Mańkowski z Politechniki Warszawskiej, Grzegorz Żebrowski, wicedyrektor ds. regulacji i rynków ciepła w EDF Polska S.A. Przewodził im Bogusław Regulski, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, a w najważniejsze zagadnienia, z którymi musi się zmierzyć polskie ciepłownictwo, wprowadził prof. dr hab. inż. Krzysztof Wojdyga z Politechniki Warszawskiej.
Galeria zdjęć poniżej.
fot.: Mateusz Grzeszczuk
Zobacz także:
ENERGETYKA w Bełchatowie – FORUM
Klucze Sukcesu dla Henryka Majchrzaka i Andrzeja Patrycego
Bełchatów: podpisanie kontraktu
Energetycy po raz kolejny wybrali Bełchatów... (ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2012)