Czy ceny energii elektrycznej jeszcze nas zaskoczą?
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Maestro. W gronie dziesięciu laureatów znalazł się prof. Rafał Weron z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, który na badania związane z przewidywaniem cen energii elektrycznej otrzymał grant w wysokości prawie 3 mln zł.
Tematem cen energii prof. Rafał Weron zajmuje się od dłuższego czasu, uważnie śledząc zmiany, jakie zachodzą na rynku energii elektrycznej.
– Na przestrzeni ostatnich lat bardzo zmieniła się struktura rynku. Energia elektryczna pozyskiwana jest nie tylko z paliw kopalnych – węgla, gazu ziemnego czy uranu, ale mamy do czynienia z coraz większym udziałem odnawialnych źródeł energii. Turbiny wiatrowe czy panele fotowoltaiczne wtopiły się w otaczający nas krajobraz. W niektórych krajach, np. w Danii, wiatraki pokrywają już ponad 40% zapotrzebowania na energię elektryczną w skali roku. Również w Polsce wiatraki stają się coraz bardziej popularne – wyjaśnia prof. Weron.
Dodaje, że w lutym tego roku ceny energii elektrycznej na warszawskiej giełdzie spadły do najniższego poziomu od wiosny 2018 roku z powodu wysokiej jak na tę porę roku temperatury oraz silnego wiatru.
– W lutym farmy wiatrowe pracowały ze średnim obciążeniem niemal 40%, pokrywając 11% zapotrzebowania w skali całej Polski. To prawie trzykrotnie więcej niż w lipcu zeszłego roku – tłumaczy naukowiec Politechniki Wrocławskiej, który wraz ze swoim zespołem opracowuje nowe, bardziej skuteczne metody prognozowania.
- Mamy przed sobą dużo wyzwań, bo chcemy opracować w miarę standardowe sposoby porównywania różnych modeli prognostycznych. Planujemy stworzyć środowisko testowe, z jednej strony na tyle proste, że każdy badacz będzie mógł je wykorzystać, a z drugiej – na tyle złożone, aby wiernie oddawało rzeczywiste warunki rynkowe. To właśnie jest przekraczanie granic, które zawarłem w tytule projektu. Nasze badania wybiegają bowiem mocno w przyszłość – ocenia profesor Rafał Weron.
Projekt „Przekraczanie granic w prognozowaniu cen energii elektrycznej” („Crossing Frontiers in electricity prIce forecasTing”, CrossFIT) wygrał w konkursie Maestro Narodowego Centrum Nauki (NCN). Jest to prestiżowy program skierowany do doświadczonych naukowców, którzy chcą prowadzić pionierskie badania, wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. W tym roku, w naukach humanistycznych i społecznych (HS) finansowanie przyznano dwóm wnioskom z 25 nadesłanych propozycji. CrossFIT z Politechniki Wrocławskiej to dopiero drugi projekt Maestro z nauk ekonomicznych, który uzyskał finansowanie w całej historii NCN-u.
Szczegółowe informacje dotyczące badania prof. Rafała Weron można znaleźć tutaj.
Komentarze