Partner serwisu
12 kwietnia 2019

Układy kogeneracyjne jako pomost z zieloną energią przyszłości

Kategoria: Aktualności

Decentralizacja, digitalizacja, dekarbonizacja – takie są trendy… Jak im sprostać? Jak będzie wyglądało remedium na wszystkie wyzwania nadchodzących lat? Rozwój technologiczny galopuje, jednak na wiele pytań wciąż trudno odpowiedzieć jednoznacznie. W konsekwencji jak zdecydować w co zainwestować? - tu i teraz, gdy występuje taka konieczność.

Układy kogeneracyjne jako pomost z zieloną energią przyszłości

KOGENERCJA

Wspólne wytwarzanie energii cieplnej i prądu pozwala uzyskać sprawność przekraczającą 90%, podczas gdy sprawność wytwarzania energii elektrycznej w odłączeniu od energii cieplnej w większości przypadków nie przekracza 40%. Kogeneracja ma na celu zmniejszenie ilości przemian termodynamicznych, przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów eksploatacji, jak również na obniżenie strat energii. Dodatkowym zyskiem jest oszczędność w zużyciu paliwa.

Energetyka mała i rozproszona. Instalowanie źródeł wytwórczych w miejscu wykorzystania energii pozwala ograniczyć straty związane z przesyłem jej na duże odległości. Straty na przesyle energii elektrycznej mogą sięgać 8%.

Statystycznie całkowita oszczędność energii pierwotnej przy użyciu technologii kogeneracyjnych może przekroczyć 33%. To rozwiązanie nie ogranicza zużycia energii elektrycznej, a polega na podnoszeniu sprawność wytwarzania energii. Tak duży zysk to nie tylko oszczędność finansowa, wygrywa też środowisko. Takie projekty generują również podobny poziom ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Jak w gąszczu proponowanych rozwiązań odnaleźć najlepsze?

Kluczowym jest aby określić swoje zapotrzebowanie. Szukamy rozwiązania, które będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Agregaty gazowe zbudowane są z silnika gazowego i z generatora prądu. Energia mechaniczna wytworzona w silniku jest przenoszona na wale do generatora prądu, gdzie jest zamieniana na energię elektryczną. Ciepło wytwarzane w trakcie pracy silnika odbierane przez płaszcz wodny, z układu chłodzenia mieszanki paliwowo powietrznej i układu chłodzenia oleju oraz spalin, wykorzystywane jest w miejscu wytworzenia energii bądź przekazywane do sieci ciepłowniczej. Najnowsze agregaty kogeneracyjne osiągają sprawność elektryczną do 49,9 %, a sprawność całkowitą przekraczającą 90%.

Mówiąc o elastycznych rozwiązaniach mamy na myśli technologię, która nadąża za rozwojem rynku.

Diabeł tkwi w szczegółach.

Nawet odpowiednia kolejność odbiorów ciepła ze składowych jednostek kogeneracyjnych ma wpływ na sprawność całej jednostki.

Przeanalizujmy dwa warianty:

Wariant nr 1.

Jesteśmy nastawieni na produkcję energii elektrycznej – to na niej chcemy zarabiać.

W pierwszym wariancie pracujemy wykorzystując maksimum technologiczne jeżeli chodzi o sprawność elektryczną dla dużych silników. To znaczy, że wymienniki ułożone są w sposób pozwalający na bezpieczną pracę silnika w tym punkcie pracy a energia cieplna jest bardzo użytecznym produktem dodatkowym.

Wariant nr 2.

Jesteśmy Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i to produkcja ciepła jest naszym core businessem Chcemy jednocześnie wyciągnąć rękę po profity wynikające z równoległej produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Wariant drugi nastawiony jest na odbiór ciepła. Pogarsza nam się minimalnie sprawność elektryczna na znaczną korzyść produkcji cieplnej. Kosztem jednego punktu procentowego sprawności elektrycznej uzyskujemy nie całe 4 punkty procentowe sprawności cieplnej i 2,4 punktu procentowego sprawności całkowitej.

Zysk

Właściwie skonfigurowana instalacja kogeneracyjna pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale poprawia bezpieczeństwo i autonomiczność energetyczną firmy. Elastyczność paliwowa silników marki Jenbacher pozwala na stosowanie technologii kogeneracyjnej na składowiskach odpadów, w biogazowniach a także na kopalniach (w instalacjach odmetanowania kopalń), gdzie znacząco ogranicza emisję metanu do atmosfery, a jest to gaz cieplarniany dwadzieścia trzy razy bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla.

Nasza najnowsza realizacja będąca przykładem właściwie zoptymalizowanej inwestycji to instalacja kogeneracyjna na terenie PEC-u Brodnica. W zakładzie została zainstalowana moc 2,8 MWe. Otrzymana sprawność całkowita to 90,8%. Wartości pomiarowe - rzeczywiste mówią same za siebie, a inwestycja ta umożliwiła ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 26 338 ton równoważnika CO2 i zmniejszyła wykorzystanie energii pierwotnej o 4370GJ/rok.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ