Partner serwisu

Hybryda do walki z CO2

Kategoria: Wywiady

– Stosowana w Łaziskach metoda absorpcyjna do wychwytu CO2 ze spalin powoduje, że do atmosfery tra?a część amin. I tu przydatna okazuje się metoda adsorpcyjna, która może doczyścić wszystko, co jest emitowane. Tworzymy pewną hybrydę, układ, który integruje dwie technologie i to jest nasze nowe  – mówi prof. Wojciech Nowak z Politechniki Częstochowskiej, który przyznaje, że CO2 wychwytywane za pomocą testowanej w Łagiszy instalacji CCS mogłoby być przydatne m.in. producentom pomidorów.

Hybryda do walki z CO2

Po wychwycie tlenków siarki, tlenków azotu nadszedł czas na dwutlenek węgla w energetyce. Na jakim etapie są projekty badawcze dotyczące technologii CCS?

Na całym świecie zostały zrealizowane 74 projekty w zakresie wychwytu i składowania dwutlenku węgla. Niektóre z nich skończyły się niepowodzeniem, jak choćby w Szkocji. Tu od razu rodzi się pytanie: dlaczego Szkocja miałaby zajmować się energetyką węglową, skoro ten obszar jest dla energetyki wiatrowej?

W projekty CCS-u włączają się obecnie Chiny czy Stany Zjednoczone. W pierwszym z wymienionych krajów w tej chwili prowadzonych jest najwięcej przedsięwzięć i Chiny zaczynają wyprzedzać m.in. Holandię, która jeszcze do niedawna była uznawana za kraj najbardziej zaawansowany w implementację technologii CCS.

Sytuacja na świecie wygląda tak, że mamy wielki projekt pod nazwą FutureGen, który uruchamiany będzie w 2017 r. Ten projekt odpowiada temu, nad czym pracujemy obecnie z grupą TAURON, czyli technologii spalania w tlenie zintegrowanej z wychwytem i składowaniem dwutlenku węgla.

Cały wywiad przeczytają Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 8/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ