Partner serwisu
05 grudnia 2019

Klucz Sukcesu dla PGE EC Oddział w Lublinie Wrotków

Kategoria: XII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce

Podczas oficjalnego wieczoru 28.11.2019 r. nastąpiło wręczenie nagrody Klucza Sukcesu dla PGE EC Oddziałowi Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków za modernizację turbiny gazowej V94.2.

Klucz Sukcesu dla PGE EC Oddział w Lublinie Wrotków

Nagrodę przekazał prezes firmy BMP Adam Grzeszczuk na ręce Dyrektora Technicznego EC Lublin Wrotków, Marka Mazura. Laudację przed wręczeniem wygłosił członek Rady Ekspertów Instytutu Energetyki Gerard Lipiński.

Kluczem sukcesu za modernizację turbiny gazowej v94.2 nagrodzona została Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków, należąca do Grupy Kapitałowej PGE. Modernizacja ta była zasadniczym elementem kompleksowego remontu bloku gazowo-parowego. Jedną z ważniejszych prac przeprowadzonych w jej ramach na bloku energetycznym było zastosowanie nowych podzespołów turbiny w celu poprawienia jej sprawności (łopatki projektowane w technologii 3D). W efekcie wprowadzenia zmian zmniejszy się ilość zużywanego przez elektrociepłownię gazu ziemnego o ponad 5 milionów m3. Inwestycja ta ma związek z realizowanym przez PGE programem poprawy efektywności energetycznej, który ma na celu m.in. poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 10 tysięcy ton w każdym roku. Tylko w 2018 r. na modernizację elektrociepłowni przeznaczono 28 mln zł.

Jest wiele przesłanek takiej decyzji, ale najważniejsze to:

  • Poprawa sprawności pracy turbiny co skutkuje zmniejszonym zużyciem gazu i w konsekwencji zwiększeniem efektywności energetycznej,
  • Efekt ekologiczny – zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, a w konsekwencji lepsza jakość powietrza,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i pewności dostaw energii - EC Wrotków pokrywa potrzeby „elektryczne” całego Lublina oraz zaspokaja większość potrzeb grzewczych miasta.
  • Produkcja ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej Kogeneracji co już samo w sobie jest dużą wartością, powodując istotne zmniejszenie ilości ciepła oddawanego do otoczenia,
  • Wcześniejsze działania - już w 2002 roku w Lublinie zakończono budowę bloku gazowo-parowego o mocy cieplnej 150 MWt i elektrycznej 235 MWe

oraz

Plany dalszych działań modernizacyjnych świadczą o bardzo „proinnowacyjnym” podejściu EC Wrotków. Po przeprowadzonej modernizacji bloku gazowo-parowego, Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków planuje kolejne inwestycje innowacyjne i prośrodowiskowe. Jedną z nich jest zastąpienie szczytowych kotłów wodnych opalanych węglem, kotłami opalanymi ekologicznym gazem ziemnym.

Dlatego „Klucz Sukcesu” dla EC Lublin-Wrotków to nie przypadek.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ