Partner serwisu

Zeroemisyjne elektrownie węglowe

Kategoria: Ochrona środowiska

prof. dr hab. inż. Wilhelm Jan Tic

Katedra Inżynierii Środowiska, Politechnika Opolska
 
Nowy kierunek rozwoju energetyki, który zakłada znaczne ograniczenie emisji CO2 przy produkcji energii elektrycznej, to zeroemisyjne elektrownie węglowe. Dalsze stosowanie paliw kopalnych będzie możliwe dzięki wdrożeniu technologii wychwytywania CO2 ze spalin. Wydzielony gaz może być częściowo zastosowany jako surowiec chemiczny do wytwarzania gazu syntezowego lub metanolu.

Zeroemisyjne elektrownie węglowe
Szacowana całkowita pojemność geologicznego składowania CO2 w Polsce wynosi 9,6 mld Mg. Największy potencjał sekwestracyjny mają głębokie solankowe pokłady wodonośne o szacowanej pojemności 8,3 mld Mg dwutlenku węgla. Pojemność przewidywanego w przyszłości składowania CO2 dla złóż gazu i ropy naftowej szacuje się na 1,0 mld Mg. W przypadku składowania w głębokich nieeksploatowanych pokładach węgla ze wspomaganiem wydobycia metanu, pojemność określa się na poziomie 0,3 mld Mg. Należy jednak zaznaczyć, że tylko niektóre z szacowanych złóż gazu i ropy, a także pokłady węgla nadają się do wykorzystania przez energetykę zawodową, ze względu na ograniczoną pojemność. 
 
Według danych Ministerstwa Środowiska szacowane koszty stosowania technologii CCS na rok 2020 wynoszą 30-50 euro za tonę składowanego CO2. Na koszty procesu sekwestracji wpływają głównie koszty wychwytywania stanowiące 60-70% ogółu, transport CO2 do miejsca składowania – 15-20% i samo składowanie stanowiące 15-20% kosztów całkowitych. Komisja Europejska przewiduje, że do roku 030 w Polsce będzie składowane 70-90 mln Mg CO2 rocznie. Koszt takiej działalności dla przedsiębiorców w Polsce będzie się kształtował w granicach 2,1-4,5 mld euro rocznie i z całą pewnością wpłynie na wzrost cen energii.
 
fot.: photogenica
 
Cały materiał znajdą Państwo w „Energetyce Cieplnej i Zawodowej” nr 9/2013.
  
 
 

Cały artykuł przeczytają Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 9/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 
Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ