Cyfrowa transformacja w energetyce
Już 10 grudnia o godzinie 13.00 w ramach XIII Konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce odbędzie się debata: Transformacja cyfrowa w energetyce, wydarzenie będzie można śledzić online.

DEBATA: TRANSFORMACJA CYFROWA W ENERGETYCE
Tematyka:
• Jak zmiany wpłyną na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych
• Być SMART w energetyce• Jak przygotować się na zmianę, wdrażanie nowych technologii a zasoby ludzkie
• Utrzymanie Ruchu w dobie cyfryzacji – na co zwrócić uwagę?
• Nowe realia – nowe wyzwania, czy transformacja cyfrowa pomoże w transformacji branży?
Moderator: Stanisław Tokarski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Dr inż. Stanisław Tokarski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Centrum Energetyki w Krakowie i Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Prowadzi działalność naukowo-badawczą i doradczą w obszarze energii.
Związany z energetyką zawodową od 1985 roku, rozpoczął pracę w Elektrowni Jaworzno III w Jaworznie. W latach 2008- 2015 wiceprezes Zarządu ds. strategii i rozwoju w Tauron S.A. i prezes Zarządu w Tauron Wytwarzanie S.A.(2010-2014). W latach 2013-2016 prezes Zarządu Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie (TGPE), członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) i przedstawiciel PKEE ds. polityki energetycznej i wytwarzania w EURELECTRIC w Brukseli. Był członkiem wielu rad nadzorczych spółek kapitałowych.
Aktualnie członek Komitetu Problemów Energetyki PAN, członek Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej i TGPE. Jest członkiem rady nadzorczej spółki europejskiej KIC Innoenergy SE, która zajmuje się wdrożeniami nowych technologii energetycznych. Od początku transformacji gospodarczej w Polsce zajmował się współtworzeniem i opiniowaniem regulacji w obszarze energia w kraju i UE. Autor wynalazków, licznych publikacji i komentarzy z zakresu regulacji środowiskowych, klimatycznych i rynkowych w energetyce.
Potwierdzeni uczestnicy debaty:
Grzegorz Kotte, Wiceprezes ds. Technicznych Enea Wytwarzanie sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie turbin gazowych i układów skojarzonych gazowo – parowych na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, oraz wewnętrzne studia MBA (program „SHERPA”) dla kadry kierowniczej grupy Dalkia.
Od początku pracy zawodowej związany z energetyką. Karierę rozpoczął w 1994 r. od pracy w Biurze Studiów i Projektów Energetycznych Energoprojekt – Warszawa, gdzie przeszedł szczeble od asystenta projektanta do specjalisty ds. realizacji inwestycji. Od 2004 roku związany z grupą Dalkia Polska, gdzie pełnił funkcję kierownika projektu, a w marcu 2008 r. objął stanowisko Dyrektora ds. Inwestycji i Remontów w Dalkia Łódź SA (dawniej Zespół Elektrociepłowni w Łodzi). Następnie pracował w ILF Consulting Engineers Polska na stanowisku Business Development Manager oraz Lead Power Engineer w wybranych projektach. W latach 2014 – 2016 pracował w PKP Polskie Linie Kolejowe SA na stanowisku Dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji, gdzie z sukcesem zakończył realizację planu inwestycyjnego w PKP PLK w perspektywie unijnej 2008 – 2014.
Od marca 2016 r. zatrudniony w Enea Wytwarzanie sp. z o.o. na stanowisku Członka Zarządu ds. Technicznych. Jest odpowiedzialny za obszar produkcji, utrzymania ruchu, remontów i inwestycji w Elektrowni Kozienice. Był odpowiedzialny za kierowanie procesem budowy bloku na parametry nadkrytyczne o mocy 1 075 MW w Elektrowni Kozienice wraz z uruchomieniem bloku i przejęciem go do eksploatacji, a także za nadzorowanie obszaru technicznego związanego z zakupem Elektrowni Połaniec przez grupę Enea.
Prof. Tadeusz Uhl, Centrum Energetyki AGH
W 1979 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH. W 1983 roku uzyskał stopień doktora, a w 1990 roku stopień doktora habilitowanego. W 1997 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. W 1978 roku rozpoczął pracę w Instytucie Mechaniki i Wibroakustyki Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH jako asystent stażysta, którą od 1980 roku kontynuował jako asystent. W 1991 roku otrzymał stanowisko profesora AGH, a w 2000 roku stanowisko profesora zwyczajnego AGH. Kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki (wcześniej Katedra Robotyki i Dynamiki Maszyn). Autor oraz współautor ponad 800 publikacji naukowych, a także ponad 40 patentów krajowych i międzynarodowych. Promotor około 50 prac doktorskich oraz ponad 120 prac magisterskich. Jest inicjatorem interdyscyplinarnego kształcenia opartego na projektach w zakresie mechatroniki oraz jednym z twórców kierunku kształcenia „Mechatronika”, a także inicjatorem współpracy międzynarodowej z wieloma uczelniami w kraju i za granicą w ramach umów bilateralnych oraz programów ERASMUS. W latach 1999-2001 przewodniczący Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, w latach 2000-2002 członek zarządu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej, od 2000 roku członek Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki Polspar, w latach 1999-2001 członek Komitetu Mechaniki PAN, w latach 1999-2002 członek Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Od 2009 roku członek Komitetu Budowy Maszyn PAN, od 2008 roku członek zarządu Railway Business Forum, Prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej. Od 1994 członek Society of Experimental Mechanics, od 1996 roku członek American Society of Mechanical Engineers, od 2004 roku członek komitetu narodowego International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science IFToMM. W 1998 roku założył firmę inżynierską Energocontrol, która w ciągu 16 lat działalności została przekształcona w grupę firm inżynierskich pod nazwą EC Grupa. Grupa składa się z 14 firm, głównie spin-off, które kontynuują prace badawcze prowadzone w AGH. Obecnie firma zatrudnia w Polsce i za granicą kilkuset inżynierów, głównie absolwentów AGH. EC Grupa realizuje projekty dla klientów na całym świecie z zakresu wysokich technologii w branżach: energetycznej, kolejowej, lotniczej oraz maszynowej. Spędził 6 lat za granicą, pracując zarówno w przemyśle, jak i na uczelniach w Holandii, Belgii, Francji, USA i Japonii. Członek Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Programu Wspierania Infrastruktury Badawczej w ramach Funduszu Nauki i Technologii Polskiej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2013 roku członek zespołu ekspertów Komisji Europejskiej przyznającego granty na badania naukowe oraz zajmującego się nowoczesnymi kierunkami europejskiej gospodarki.
Jako pierwszy Polak został powołany do udziału w pracach Grupy Wysokiego Poziomu (High Level Group) w zakresie Kluczowych Technologii (KTE – Key Enabling Technologies), która działa przy Komisji Europejskiej. Działania HLG KET koncentrują się na ustalaniu kierunków rozwoju nowoczesnych gałęzi europejskiej gospodarki w Programie Horyzont 2020.
Organizator konferencji naukowych, uczestnik międzynarodowych programów badawczych oraz kierownik prac dla przemysłu krajowego i zagranicznego. Założyciel grupy firm inżynierskich. W latach 2004-2009 redaktor naczelny czasopisma naukowego "Pomiary, Automatyka, Kontrola". W latach 1976-1981 członek kadry narodowej w biegach średniodystansowych.
Mateusz Marzec, Founder & Chief Strategy Officer, Reliability Solutions
Założyciel ReliaSol. Dyrektor ds. strategii.
Jest ekspertem w obszarze predykcyjnego i preskrypcyjnego utrzymania ruchu. Doktorant na AGH w Krakowie. W swoich badaniach koncentruje się na zastosowaniu sztucznej inteligencji do budowania doskonałości operacyjnej w przemyśle.
Komentarze