W drodze do neutralności klimatycznej
„Uzyskanie neutralności klimatycznej – wybrane aspekty technologiczne” – referat prof. Tadeusza Chmielniaka z Politechniki Śląskiej otworzył XVI konferencję „Ochrona Środowiska w Energetyce. Transformacja energetyczna. Odnawialne i alternatywne źródła energii”.
Prelegent podkreślił, że strategicznym długoterminowym celem ustalonym dla Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., zgodnie z wizją Komisji Europejskiej, zaprezentowaną w 2018 r. na COP-24 w Katowicach, potwierdzoną w Komunikacie Komisji Europejskiej „Zielony Ład”.
UE przyjęła następujące cele: redukcję gazów cieplarnianych o co najmniej 20% (2020), 40% (po korekcie 55%) (2030), 80% (2050) w porównaniu z poziomami z 1990 r. oraz osiągnięcie co najmniej 32% udziału źródeł odnawialnych w zużyciu finalnym energii brutto, a także: wzrost efektywności energetycznej o 32,5% i ukończenie budowy wewnętrznego rynku energii UE.
– Stanowi istotne wyzwanie dla wszystkich krajów Unii, dla Polski w szczególności – przypomniał prelegent.
Profesor Chmielniak podkreślał, że powyższe stanowi istotne wyzwanie dla wszystkich krajów Unii, dla Polski w szczególności.
– Złożoność tego wyzwania jest dodatkowo pogłębiona koniecznością utrzymania dostatecznego bezpieczeństwa systemu energetycznego, w którym rośnie udział mocy źródeł odnawialnych z natury rzeczy mających charakter źródeł losowych – zaznaczył.
Część referatu poświęcona była założeniom Polityki Energetycznej Polski 2040 oraz aktualnym problemom i wyzwaniom energetyki czy potencjale ekologicznym technologii paliw kopalnych, jądrowych i odnawialnych.
Przyszłościowy wodór
Sporo miejsca w prelekcji zajęły aspekty związane ze strukturą paliwową wytwarzania ciepła, emisją ditlenku węgla, a zwłaszcza z wodorem, jako jednym z potencjalnych paliw przyszłości. Profesor przypomniał o najważniejszych założeniach projektu Polskiej Strategii Wodorowej.
– Technologie wodorowe są priorytetem dla osiągnięcia Europejskiego Zielonego Ładu i kluczowym projektem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wizją i nadrzędnym celem PSW jest stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej m.in. poprzez rozwój rodzimych patentów i technologii wodorowych oraz ich wykorzystanie na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki – mówił.
Wnioski?
Profesor Chmielniak – w podsumowaniu wystąpienia – wskazał, że istnieje wiele ryzyk nieosiągnięcia celów przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z nich jest brak lub opóźnienie w realizacji energetyki jądrowej. Konieczne są tu m.in. rozstrzygnięcia dotyczące zakresu utrzymania stabilnych źródeł wytwarzania.
Jeszcze raz nawiązał do wodoru, który ma potencjał do zastosowań w średniej i długoterminowej perspektywie w energetyce i wielu gałęziach przemysłu.
– W energetyce istnieje wiele możliwości do wykorzystania wodoru i paliw generowanych z wodoru. W najbliższej przyszłości możliwe jest współspalanie amoniaku w blokach węglowych. Wodór i amoniak mogą być elastyczną opcją paliwową dla ogniw paliwowych i turbin gazowych. Dla małych instalacji koszt wodoru ok. 2,5 USD/kg ma duży potencjał konkurencyjny. Główne opcje konkurencyjne to gaz ziemny z CCUS i biogaz – mówił, dodając, że w dłuższej perspektywie wodór może odgrywać ważną rolę w energetyce wielkoskalowej (turbiny wodorowe) i jako nośnik energii w układach magazynowania energii. Dla upowszechnienia technologii energetycznego wykorzystania wodoru duże znaczenie ma rozwój ogniw paliwowych.
Prelegent zaznaczył, że istotne wyzwania łączą się z konieczną dla dekarbonizacji transportu obniżką kosztów wytwarzania e-paliw. Z energetycznego punktu widzenia ważnym zadaniem jest zwiększenie ogólnej efektywności zużycia energii elektrycznej w pojazdach zasilanych e-paliwami. Jest ona obecnie znacznie mniejsza od efektywności układów z bateriami (4-6 razy) i z ogniwami paliwowymi (około 2 razy).
***
XVI Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce. Transformacja energetyczna. Odnawialne i alternatywne źródła energii odbywa się w dniach 16-17 lutego 2021 roku w wersji online (zeszłoroczna edycja obyła się w Katowicach). Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o., wydawca magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa i portalu kierunekenergetyka.pl
Komentarze