EDF otwiera biuro w Warszawie w celu przygotowania oferty EDF na budowę od 4 do 6 reaktorów EPR w Polsce i powołuje Thierry’ego Deschaux na stanowisko dyrektora zarządzającego
EDF ogłosił otwarcie swojego biura w Warszawie, którego zadaniem będzie wspieranie procesu przygotowania kompleksowej oferty w zakresie energetyki jądrowej dostosowanej do polskiego rynku. Decyzja o umiejscowieniu działalności jądrowej EDF w Warszawie potwierdza długoterminowe zaangażowanie EDF we wspieraniu polskich ambicji jądrowych. Informacja ta została podana podczas spotkania z udziałem ambasadora Francji, Frédérica Billeta oraz mianowanego przez rząd francuski wysokiego przedstawiciela ds. współpracy jądrowej z Polską, Philippe'a Crouzeta, którzy wyrazili pełne poparcie Francji dla oferty EDF na budowę od 4 do 6 reaktorów EPR w Polsce.

Dyrektorem zarządzającym nowego biura EDF mianowany został Thierry Deschaux. W ciągu 14 lat swojej kariery zawodowej pracował w Polsce w różnych spółkach Grupy EDF, w tym w Dalkia Polska, której był do dziś prezesem zarządu. Thierry Deschaux posiada głęboką wiedzę na temat polskiego sektora energetycznego we wszystkich jego podsektorach: od dostaw węgla, poprzez rozwój elektrociepłowni, zarządzanie systemami ciepłowniczymi do rozwoju usług energetycznych. Thierry Deschaux pracował również przez 15 lat w dyrekcji jądrowej EDF we Francji w obszarach inżynierii, eksploatacji, konserwacji i serwisowania elektrowni jądrowych, a także strategii zakupów i negocjacji głównych kontraktów na paliwa jądrowe.
Działalność biura będzie koncentrować się na rozszerzaniu współpracy z kluczowymi interesariuszami zaangażowanymi w polski program jądrowy, którą EDF zbudował w ciągu ostatnich 10 lat. Jednym z jego kluczowych zadań będzie włączenie polskiego przemysłu do europejskiego łańcucha dostaw EDF poprzez nawiązanie długoterminowych partnerstw i przyspieszanie kwalifikowania polskich dostawców. Biuro będzie polskim przedłużeniem aktywności dyrekcji do spraw Rozwoju Nowych Projektów Jądrowych EDF, dzięki czemu będzie w pełni korzystać ze wsparcia zespołów inżynieryjnych i handlowych Grupy.
Thierry Deschaux, dyrektor zarządzający nowym polskim biurem EDF SA powiedział: – Utworzenie nowego biura EDF zajmującego się działalnością jądrową w Polsce następuje w kluczowym momencie. Jest kolejnym dowodem potwierdzającym zobowiązanie EDF do wzmacniania lokalnego wymiaru swojej propozycji w zakresie współpracy przemysłowej i partnerstwa oraz do stworzenia najlepszej oferty dla Polski. EDF ma w Polsce długą historię, której od ponad 14 lat jestem częścią. Jestem zaszczycony, że zostałem powołany na to nowe, strategiczne stanowisko w celu wspierania ambitnej polskiej i europejskiej transformacji energetycznej.
Vakis Ramany, wiceprezes EDF, dyrektor ds. rozwoju nowych projektów jądrowych, powiedział: – Jestem naprawdę dumny, że mogę powitać Thierry'ego Deschaux na czele tego nowego biura naszej dyrekcji rozwoju. Polska jest kluczowym rynkiem dla Grupy EDF i jako wiodący europejski dostawca energii jądrowej jesteśmy bardzo zaangażowani, by zaoferować dla tego ambitnego programu jądrowego więcej niż samą sprawdzoną technologię EPR. Promujemy długoterminowe partnerstwo strategiczne oparte na trzech kluczowych wymiarach: włączenie polskiego łańcucha dostaw, budowanie potencjału ludzkiego przyszłego właściciela-operatora dla bezpieczeństwa dostaw i zapewnienia niezależności, jak również zbadanie, przy wsparciu rządu francuskiego, różnych narzędzi finansowania i opcji zabezpieczenia polskiego programu.
Philippe Crouzet, wysoki przedstawiciel Francji ds. współpracy jądrowej z Polską, powiedział: – Chciałbym podkreślić silne pragnienie Francji wsparcia Polski w realizacji projektu jądrowego w duchu współpracy strategicznej i przemysłowej. Francja oferuje europejskie rozwiązanie oparte na trzeciej generacji technologii EPR, uznanej już przez kilka europejskich organów ds. bezpieczeństwa oraz na jej 50-letnim doświadczeniu w przemyśle jądrowym. Energia jądrowa jest rozwiązaniem przyszłościowym, kluczowych dla realizacji europejskich celów klimatycznych.
Komentarze