Trwa Energetyka BEŁCHATÓW 2021
Dyskusje ekspertów, panele merytoryczne, rozmowy na stoiskach. Trwa jedno z największych corocznych spotkań polskiej branży energetycznej Energetyka BEŁCHATÓW 2021.
– Świat gwałtownie przyspiesza. Pojawiają się nowe technologie. Jak będzie wyglądał nasz świat za 10, 20, 30 lat? Jakie powinniśmy mieć priorytety? A co jest dziś ważne? – pytał Adam Grzeszczuk, prezes BMP Sp. z o.o. podczas otwarcia konferencji. Podkreślał, że – zwłaszcza w obliczu pandemii – obecnie tak istotne jest budowanie relacji, komunikacja, udział w grupach społecznościowych, „ale nie takich, jak w internecie, a "w realu". – I taką grupę stworzyliśmy tu, w Bełchatowie. Cieszę się, że po roku przerwy możemy spotkać się ponownie razem, by dyskutować o najważniejszych kwestiach dla energetyki i ciepłownictwa – mówił prezes BMP, który następnie przybliżył pokrótce obecne wyzwania energetyki.
Zielony Ład – wyzwanie i szansa
Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE SA, nawiązując do wymienionych wcześniej wyzwań, podkreślał, że Grupa PGE przystąpiła do realizacji założeń płynących z Zielonego Ładu, „który jest wyzwaniem, ale i szansą”. – Z pełnym przekonaniem wchodzimy na drogę zrównoważonej transformacji energetycznej. W perspektywie 30 lat nastąpią zmiany, które znacząco wpłyną na regiony, gdzie energetyka konwencjonalna i wydobycie odgrywają znaczącą rolę – mówił R. Wasiłek, który – przypominając obecną wagę Bełchatowa w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego – przybliżył plany rozwoju regionu w kierunku energetyki zeroemisyjnej. – Grupa PGE jest w pełni świadoma konieczności zabezpieczenia przyszłości pracowników Kompleksu Energetycznego Bełchatów. Zgłosiliśmy szereg projektów, na które PGE przeznaczy 5 mld zł – informował wiceprezes PGE SA. Wśród tych przedsięwzięć są farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii. Realizując te projekty, grupa PGE planuje zatrudnić pracowników do ich budowy i późniejszej eksploatacji.
W wypełnieniu powyższego planu ma pomóc ośrodek kształcenia kompetencji i kwalifikacji, oferujący kursy w zawodach związanych z energetyką odnawialną. PGE, oprócz inwestycji typowo energetycznych, chce również przyciągnąć jak najwięcej innych inwestorów, by zwiększyć innowacyjność gospodarki regionu.
Wymiana wiedzy i doświadczeń
– Rola Honorowego Gospodarza tak prestiżowego wydarzenia, przyciągającego co roku setki ekspertów z całego kraju, to wielki zaszczyt – mówił Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK S.A. – Transformacja energetyki to aktualnie kluczowe zadanie. Jesteśmy tu dziś, aby w gronie specjalistów wymieniać wiedzę i doświadczenie, żeby tę transformację jak najlepiej realizować – dodał, a następnie wygłosił referat otwierający, prezentujący PGE GiEK.
Program budowany ze specjalistami
– W konferencji uczestniczy ponad 500 osób – przedstawicieli branży energetycznej, świata nauki, firm dostarczających nowoczesne rozwiązania. Z wieloma z tych specjalistów rozmawialiśmy, budując program wydarzenia, starając się dostosować poruszane zagadnienia do aktualnych i przyszłych wyzwań zmieniającej się energetyki – mówi Przemysław Płonka, redaktor naczelny BMP.
W agendzie sympozjum znalazły się trzy debaty („Nowa dekada w polskiej energetyce”, „Bezpieczeństwo energetyczne”, „Zielona transformacja – OZE i rozproszona generacja energii”), Panel Techniczny, panele tematyczne poświęcone m.in. OZE, modernizacjom w energetyce, efektywnej pracy elektrowni, paliwom w energetyce czy inwestycjom i innowacjom.
Wystawa stoisk
Jak podczas wcześniejszych edycji, konferencji towarzyszy duża wystawa stoisk: „Nowoczesne rozwiązania dla energetyki”, zorganizowana w hali przy hotelu Sport w Bełchatowie. Na kilkudziesięciu stanowiskach prezentują się najważniejsze firmy świadczące usługi dla energetyki, wśród których są m.in. ECOL, Emerson, Intec, EPK, Wallstein, UDT.
Na terenie zewnętrznym uczestnicy sympozjum zobaczą natomiast „showtrucka”, czyli mobilne centrum szkoleniowe Endress+Hauser, w którym można obejrzeć ponad 180 urządzeń pomiarowych firmy. W tym roku wystawa została zmodernizowana, dzięki czemu w środku czeka wiele nowości, wśród nich m.in. urządzenia łączące się z chmurą obliczeniową.
***
XXIII Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW odbywa się w dniach 6-8 września 2021 r. w Bełchatowie. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o., rolę Honorowego Gospodarza pełni PGE GiEK.
Komentarze