Partner serwisu
15 listopada 2022

Szybkozłączka pneumatyczna i jej rola w przemyśle

Kategoria: Aktualności

Obecnie w przemyśle poszukuje się rozwiązań, które rzeczywiście wpłyną na efektywność pracy, a przy tym można określić je mianem rozwiązań ekologicznych. Doskonałym wyborem jest tutaj szybkozłączka pneumatyczna, która rzeczywiście ma naprawdę szerokie spektrum zastosowań. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej i poznać zalety stosowania szybkozłączek.

Szybkozłączka pneumatyczna i jej rola w przemyśle

Szybkozłączka pneumatyczna - czym właściwie jest?
Szybkozłączka pneumatyczna jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem w układzie pneumatycznym. Ukierunkowuje ona przepływ sprężonego powietrza od kompresora przez przewody, aż do odbiornika. Owym odbiornikiem może być urządzenie czy maszyna, która zasilana jest sprężonym powietrzem. Szybkozłączki pneumatyczne dostępne są w wielu wariantach, dlatego należy dobierać je, biorąc pod uwagę konstrukcje, zastosowanie oraz parametry pracy. Na końcu każdego przewodu znajduje się szybkozłączka pneumatyczna, dzięki której możliwe jest podpięcie klucza pneumatycznego. Układy pneumatyczne wykorzystujące sprężone powietrze rzeczywiście cieszą się dużą popularnością. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że pracują efektywnie, zapewniają maksymalną sprawność czy niezawodność, a przy tym obniżają koszty pracy. Jednak, aby spełniały swoją rolę ważnym elementem są szybkozłącza pneumatyczne.
 
Warto wybierać modele, które posiadają certyfikację i są dostosowane do obowiązujących norm, czy też standardów europejskich. W ten sposób wiecie, że kupując dany produkt będzie on pasował do układu pneumatycznego. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest szybkozłączka pneumatyczna. Powinna być ona wykonana z materiałów trwałych i solidnych, dzięki którym układ pneumatyczny będzie szczelny i nie dojdzie do wypływu powietrza, co przekładałoby się na zwiększenie kosztów użytkowania i poboru sprężonego powietrza. Najtańsze jest szybkozłącze do powietrza wykonane z tworzywa sztucznego, przy czym raczej nie wykorzystuje się go w przemyśle, co wynika z faktu, że ten materiał nie ma dużej odporności. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szybkozłączka do powietrza wykonana z mosiądzu, która nadal jest relatywnie tania, ale jednak odporna na uszkodzenia mechaniczne, czy wysoką oraz niską temperaturę. Najbardziej specjalistyczna jest szybkozłączka do sprężonego powietrza z dodatkiem niklu, która rzeczywiście sprawdzi się nawet w trudnych warunkach. 

 
Szybozłącza pneumatyczne rodzaje, które warto znać   
 
Typy szybkozłączek pneumatycznych są różne. Możemy tutaj zastosować podział, biorąc pod uwagę liczbę wlotów oraz wylotów. Do podłączenia przewodu z kompresorem wykorzystuje się szybkozłącze pneumatyczne proste, które wyposażone jest w jeden wlot i jeden wylot. Do rozprowadzania powietrza mogą służyć trójniki z jednym wlotem oraz dwoma wylotami. Dostępne są także czwórniki, które mają dwa osobne wloty oraz dwa osobne wyloty. Dzięki temu, że szybkozłączka powietrza jest dostępna w taki wielu wariantach możliwe jest tworzenie różnorodnych i zaawansowanych technologicznie układów pneumatycznych. Pamiętajcie jeszcze o tym, że kupując szybkozłączkę pneumatyczną należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, a więc trzeba wiedzieć, jaki jest jej dopuszczalny zakres temperatur czy ciśnienie robocze. Ważnym parametrem jest przepływ powietrza czy jego średnica oraz rodzaj gwintu i średnica złączy.         


Gdzie zastosowanie ma szybkozłączka pneumatyczna?
Wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze, niezbędne jest też stosowanie szybkozłączek pneumatycznych. Zapewniają one efektywność pracy układów, ale też zapobiegają przeciekom sprężonego powietrza. Trzeba tutaj wiedzieć, że czyste medium nie jest tanie, dlatego też aby zoptymalizować koszty pracy, szybkozłączki muszą być mocne i niezawodne. Na szeroką skalę stosuje się je w przemyśle, choćby w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Używane są w liniach transportowych czy na stanowiskach służących do obróbki elementów. Są też w kompresorach, które zasilają narzędzia. Wykorzystuje się je w pojazdach wyposażonych w napęd pneumatyczny. Zatem stosuje się je wszędzie tam, gdzie korzysta się z układów pneumatycznych zasilanych czystym medium. Tak naprawdę każda branża wykorzystuje szybkozłącza, gdyż dzięki nim transport sprężonego powietrza do odbiornika, np. siłownika następuje sprawnie, szybko oraz bezpiecznie. To proste rozwiązanie rzeczywiście pozwala obniżyć koszty pracy.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ