Partner serwisu
30 listopada 2022

Dekarbonizacja przemysłu przyspiesza. W oparciu o inwestycje w efektywność energetyczną i odnawialną energetykę rozproszoną

Kategoria: Aktualności

Wydarzenia geopolityczne i rynkowe z 2022 r. przekonały zarządzających przedsiębiorstwami przemysłowymi, że zmiany są pilne i wymagają wdrożenia już „na wczoraj”. Niestety nie można przenieść się do przeszłości, więc pozostaje podejmowanie szybkich, odważnych i zdecydowanych decyzji właśnie teraz.

Dekarbonizacja przemysłu przyspiesza. W oparciu o inwestycje w efektywność energetyczną i odnawialną energetykę rozproszoną

Dążenie do przyspieszenia transformacji jest wyraźne w branży przemysłowej, która chcąc zachować konkurencyjność chętniej niż kiedykolwiek inwestuje we własne źródła odnawialne i podejmuje projekty zwiększające szeroko pojętą efektywność energetyczną.
 

Regulacje przyspieszają transformację
Sygnały do przyspieszenia transformacji widać wyraźnie w komunikatach i regulacjach przygotowywanych przez Unię Europejską. Trzeba wspomnieć o zaawansowanych pracach nad rewizją dyrektyw: RED II i EED. 14 września 2022 r. Parlament Europejski przedstawił stanowisko odnośnie zmian we wskazanych dyrektywach, w tym m.in. zaproponował zwiększenie celów dotyczących udziału OZE oraz efektywności energetycznej. Jest to konsekwencja postulatów wynikających z RePower EU – planu, który Komisja Europejska przedstawiła w maju 2022 r. w odpowiedzi na zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Komisja Europejska prowadzi dalsze konsultacje z państwami członkowskimi w sprawie przedłużenia tymczasowych kryzysowych ram pomocy państwa wspierających gospodarkę w sytuacji rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, które przyjęto w marcu 2022 r. W listopadzie 2022 r. odbędzie się również COP27, na który Komisja Europejska dostała ambitny mandat negocjacyjny.

Wszelkie zmiany związane z zieloną transformacją już teraz bardzo mocno wpływają na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a będą wpływać coraz bardziej, ponieważ wiele obecnie przygotowywanych regulacji unijnych zacznie obowiązywać.
 

Zachowanie konkurencyjności i utrzymanie ekonomii produkcji
W sytuacji, w której mamy wysokie ceny energii i materiałów, a inflacja w 2022 r. stała się wyraźnie odczuwalna na każdym etapie procesu produkcyjnego oraz po stronie klientów przemysłowych, zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjnym staje się coraz większym wyzwaniem. Priorytetem jest utrzymanie ekonomii wytwarzania oraz zapewnienie odporności na zauważalną zmienność. Coraz więcej przedsiębiorców koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu kontynuacji swojego biznesu i utrzymaniu jego konkurencyjności. Dlatego rozwiązania proefektywnościowe i inwestycje w OZE nabierają na znaczeniu.

Aby zapobiec degradacji środowiska, rządy europejskie zachęcają przedsiębiorstwa do uwzględniania w swoich strategiach i działaniach zrównoważonych praktyk, wśród których zastępowanie paliw kopalnych źródłami odnawialnymi ma zasadnicze znaczenie. Efekty środowiskowe i ekonomiczne są kluczowymi aspektami udanej transformacji energetycznej zakładu. Przedsiębiorstwa przemysłowe stoją w obliczu konieczności przyjrzenia się sposobom pozyskiwania energii do swoich procesów, mając na uwadze regulacje środowiskowe i klimatyczne związane m.in. z limitami emisji dwutlenku węgla oraz dostępnymi systemami wsparcia. Oczekiwania interesariuszy mogą mieć duży wpływ na decyzje branży produkcyjnej i zadecydować o utrzymaniu jej pozycji rynkowej.

Transformacja energetyczna może odbywać się na wielu płaszczyznach, np. ekonomicznej, technologicznej, a nawet aksjologicznej. Sama transformacja może być wielowymiarowa, a jej oblicze będzie różnić się w poszczególnych gałęziach przemysłu, a nawet w poszczególnych zakładach. Przedsiębiorca przemysłowy powinien w pierwszej kolejności zidentyfikować potrzeby swojego zakładu. Kopiowanie rozwiązań, które sprawdziły się w jednym przedsiębiorstwie może nie przynieść zamierzonych rezultatów w innym, jak również może sprawić, że nie zostanie wykorzystany indywidualny potencjał danej organizacji.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ