Partner serwisu
01 grudnia 2022

Ciepłownictwo przyszłości? Bez paliw kopalnych

Kategoria: Aktualności

Ciepło, prąd i gaz. Ich waga w domowych rachunkach stanowi główny koszt utrzymania mieszkania. To również koszt numer jeden wielu jednostek użyteczności publicznej, samorządów i przedsiębiorstw, szczególnie tych energochłonnych. Tymczasem mamy do czynienia z sytuacją, że ten główny składnik wydatków zaczął radykalnie rosnąć, głównie za przyczyną zwiększających się cen węglowodorów, które w Polsce stanowią najważniejsze paliwa do produkcji energii. Kończący się 2022 rok dobitnie pokazał, że nadszedł czas na konkretne zmiany – nie możemy już dłużej czekać. Dobrze, że oprócz dużej energetyki coraz częściej rozmawiamy również na temat transformacji ciepłownictwa.

Ciepłownictwo przyszłości? Bez paliw kopalnych

Energetyka właściwie z dnia na dzień stała się nie tylko jednym z najistotniejszych składników życia gospodarczego gdzieś ponad naszymi głowami. Stała się ważnym tematem życia codziennego każdego z nas, bez wyjątku. Wojna w Ukrainie i związane z nią ograniczenia w dostępności do węglowodorów spowodowały w całej Europie duży niepokój związany z szybującymi rachunkami za prąd i ciepło, z dostępnością opału na zimę oraz z powszechną inflacją napędzaną w dużym stopniu przez rosnące ceny energii. Czy możemy coś z tym zrobić?

 

Wyzwanie? Poszukajmy rozwiązania

Na początku marca 2022 roku Fortum ogłosiło zakończenie przeglądu strategicznego polskich aktywów ciepłowniczych. Została podjęta decyzja, że pozostaną one w strukturach Grupy Fortum. Miesiąc później Fortum ogłosiło strategiczne kierunki rozwoju, dekarbonizacji swojego biznesu ciepłowniczego w Polsce. Główne założenie to odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych i elektryfikacji systemów. Zamierzenia te są zgodne z celami Grupy Fortum dotyczącymi osiągnięcia neutralności węglowej europejskich aktywów wytwórczych – najpóźniej do 2035 roku.

W Polsce jesteśmy partnerem miast takich jak Wrocław, Częstochowa czy Zabrze. Wspólnie z samorządami szukamy najlepszych rozwiązań, które są niezbędne dla samorządów walczących o jakość powietrza i ciepło akceptowalne kosztowo z punktu widzenia mieszkańców. Dlaczego? Ponieważ Polska, ze względu na swoje położenie, jest jednym z najbardziej narażonych na brak ciepła krajów w Europie. Jednocześnie rodzime ciepłownictwo to w blisko 70 proc. węgiel, którego cena, ale i dostępność stały się ogromnym wyzwaniem nie tylko dla ludzi indywidualnie ogrzewających swoje domy, ale również dla ciepłowników, w tym dla Fortum. Tradycyjny model ciepłownictwa z centralną ciepłownią węglową dla miast jest nie do utrzymania. Powinniśmy już konkretnie działać, żeby ten model zmieniać. Najlepiej gdybyśmy nie robili tego dwa razy – tzn. nie zastępowali węgla paliwem, które w krótkiej perspektywie będziemy musieli ponownie zmieniać. Powinniśmy postawić na odnawialne źródła ciepła i decentralizację systemu. Opierać rozwój ciepłownictwa na kilku mniejszych zdekarbonizowanych źródłach i na lokalnie dostępnych zasobach.

 

Ciepło napędzane lokalnymi zasobami

Jaki powinien być system ciepłowniczy w naszych miastach? Przy szukaniu najlepszych rozwiązań dobrze wziąć pod uwagę lokalne uwarunkowania. W dużych skupiskach miejskich najlepszym rozwiązaniem jest ciepłownictwo systemowe, oparte o elektrociepłownie wykorzystujące lokalnie dostępne paliwo – powstające lokalnie odpady. Przyszłość miejskiego ciepłownictwa to także efektywne wykorzystanie ciepła odpadowego, które powstaje w procesach produkcyjnych.

Fortum ma pomysł, jak zmieniać ciepłownictwo, by było przyjazne środowisku i ekonomicznie dostępne dla mieszkańców miast. Jesteśmy przekonani, że przyszłość sektora wiąże się z odejściem od spalania paliw kopalnych. Podjęliśmy decyzję o odejściu od węgla przy pomocy technologii bazujących na biomasie oraz paliwie RDF, produkowanym z odpadów resztkowych nienadających się do recyklingu. Są to zasoby lokalne, wytwarzane przez mieszkańców i jako energia mogą do nich wracać. Mamy również konkretne pomysły na mniejsze jednostki wytwórcze – systemowe pompy ciepła oraz odzysk ciepła z serwerowni.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ