Partner serwisu
05 grudnia 2022

Bezpieczeństwo energetyczne na 1. miejscu

Kategoria: Aktualności

Dla branży energetycznej kończący się2022 rok był bardzo wymagający– przede wszystkim za sprawąnajwiększego kryzysu energetycznegow historii Europy. Bezpieczeństwoenergetyczne, w tym bezpieczeństwoUnii Europejskiej w kontekścierosyjskiej agresji na Ukrainę, powinnobyć dla wszystkich najwyższą wartością.Polska suwerenność energetyczna jestw obecnej sytuacji geopolitycznejpolską racją stanu.

Nasze konwencjonalne jednostki pracują, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne poszczególnych systemów energetycznych. Warto podkreślić, że Polska jest połączona z krajami europejskimi w jeden wspólny system elektroenergetyczny, który ma zagwarantować ogólnoeuropejskie bezpieczeństwo.

PGE GiEK ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o rolę energetyki konwencjonalnej – szczególnie w czasach kryzysu i w perspektywie powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Spółka dostarcza 57 tys. GWh energii elektrycznej rocznie do krajowego systemu elektroenergetycznego, co stanowi prawie 40 proc. krajowego zapotrzebowania. To ogromna odpowiedzialność.

PGE GiEK utrzymuje pozycję lidera energetyki konwencjonalnej w Polsce. Nasz najważniejszy cel to stabilna i bezpieczna praca naszych obiektów. Realizujemy modernizacje, aby dysponować jednostkami w takiej kondycji, aby mogły pracować bez zakłóceń i gwarantować bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego. Dostosowujemy nasze aktywa węglowe do nowego reżimu pracy, wymuszonego zmieniającym się miksem energetycznym, tak by zapewnić ich elastyczność w podstawie i pracy bilansującej.

Na bieżąco analizujemy wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na to, jak przyszłość branży energetycznej będzie się kształtować w bliższej i dalszej perspektywie.

 

Wyzwania transformacji

Pilnym wyzwaniem, z którym się mierzymy, jest zrównoważona transformacja energetyczna. W obliczu tych zmian, a także agresji Rosji na Ukrainę, to jednostki konwencjonalne są kluczowe jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w perspektywie długoterminowych inwestycji w OZE.

Transformacja to długoletni proces obliczony na dekady pracy zgodnej z planem modernizacji i głębokich zmian gospodarczych, a także rozwiązania realnych wyzwań środowiskowych, wymagających zaangażowania w miejscach, w których energetyka pozostawiła w przyrodzie swój ślad. Transformacja wiąże się ze znacznymi zmianami społecznymi i ekonomicznymi, więc w nowej rzeczywistości najważniejsze dla naszej spółki jest zabezpieczenie przyszłości pracowników oraz dbałość o mieszkańców regionów.

Zminimalizowanie udziału energetyki konwencjonalnej w krajowym systemie elektroenergetycznym, a zarazem zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, jest procesem skomplikowanym, dlatego nasze działania koncentrują się dziś na dostosowaniu jednostek mocy do odpowiedzialnej energetyki przyszłości. Realizujemy projekt integracji aktywów węglowych. Jego celem jest konsolidacja aktywów, optymalizacja ich pracy, optymalizacja zakresu działania, co będzie również wiązało się z procesami inwestycji odtworzeniowych poprawiających sprawność i ograniczających poziom emisji jednostek. Planowane do wydzielenia krajowe aktywa węglowe zostaną wniesione do PGE GiEK, która będzie pełnić rolę ich integratora. Patrząc więc z tej perspektywy można powiedzieć, że spółka PGE GiEK wciąż będzie liderem w produkcji energii elektrycznej, a dodatkowo wzmocni się jej pozycja jako podmiotu odpowiedzialnego za zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego w trakcie procesu transformacji.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ