Partner serwisu
07 grudnia 2022

Jak zostać operatorem reaktora jądrowego. Przewodnik dla początkujących

Kategoria: Aktualności

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa elektrownia jądrowa? Ta książka odpowie na to pytanie. Autor  zabierze cię w fascynującą podróż po świece nauki i energetyki jądrowej. Pokaże ci jak działa reaktor – od uruchomienia, poprzez jego eksploatację, aż do wyłączenia. Poznasz historię elektrowni jądrowych i różne rodzaje reaktorów. Dowiesz się, jakie są zasady bezpieczeństwa w elektrowni. Poznasz pracę operatora reaktora wodnego ciśnieniowego (PWR), czyli najbardziej rozpowszechnionego typu reaktora jądrowego na świecie. I przekonasz się, że obsługa reaktora nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Colin Tucker od 30 lat pracuje w brytyjskim przemyśle jądrowym. Specjalizuje się w bezpieczeństwie jądrowym i utrzymywaniu reaktorów w stanie, który zapewnia ich stabilną eksploatację.

Polskie wydanie książki powstało we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska

Kontakt dla mediów: Justyna Gałka, j.galka@wydawnictwo-dragon.pl, tel. 33 811 82 25

Fragmenty wstępu:

„Słyszałem, że nowoczesną elektrownię jądrową mogą obsługiwać człowiek i pies. Zadaniem człowieka miałoby być karmienie psa, który byłby tam po to, aby ugryźć człowieka, gdyby ten dotknął czegoś na którymś z pulpitów sterowniczych...”

„Ideą tej książki jest wyjaśnienie, jak działa reaktor jądrowy i w jaki sposób można go wykorzystywać do produkcji energii elektrycznej. Po lekturze nie będziesz uprawniony do obsługi reaktora jądrowego, ponieważ wymaga to kilku lat szkolenia, w tym setek godzin na symulatorze. Dzięki tej książce będziesz jednak miał prawdopodobnie znacznie lepsze pojęcie o tym, z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć, aby eksploatować jeden z takich reaktorów. Wyobraźmy sobie, że zdałeś wszystkie testy wstępne i zostałeś zakwalifikowany do pracy w sterowni nowoczesnej elektrowni jądrowej, i jesteś gotowy do tego, aby dowiedzieć się, jak to wszystko działa. Twój przełożony chce, abyś zmienił moc reaktora. Wiesz, co powinieneś zrobić? Albo system komputerowy wyświetla alarm. Co to oznacza? Do którego z około ćwierć miliona różnych elementów wyposażenia (ich liczba w zasadzie zależy od tego, jak je liczyć) się odnosi? Czy pojawił się jakiś problem? Wystarczy rzut oka na jeden z kilkuset wskaźników i elementów sterujących w sterowni czy też trzeba będzie wysłać kogoś, kto spojrzy na sprzęt na miejscu? A może to jakiś poważniejszy problem? Czy trzeba będzie przygotować się do wyłączenia elektrowni? Nowoczesna elektrownia będzie wyposażona w dziesiątki tysięcy alarmów i procedur postępowania.

Książka ta nie jest zwykłym podręcznikiem i jest to celowy zabieg. Jest w niej trochę fizyki, właściwie całkiem sporo (lubię fizykę), ale nie ma matematyki. W prawdziwym świecie matematyką zajmują się zwykle komputery. Z twojego punktu widzenia jako operatora reaktora istotne będzie, co się dzieje z reaktorem, kiedy i dlaczego. Książka zawiera ponad sto schematów i zdjęć. Powinny one pomóc w zrozumieniu bardziej skomplikowanych fragmentów. Pojawia się parę definicji, ale mam nadzieję, że to cię nie zniechęci. W każdej branży, którą znam, używa się żargonu, a przemysł jądrowy nie jest wyjątkiem. Pod koniec książki znajduje się indeks wszystkich istotnych terminów, na wypadek gdybyś musiał sobie coś przypomnieć.

W książce wyjaśnię, jak działa reaktor PWR – co sprawia, że działa. Opiszę, jak uruchomiłbyś reaktor, jak zmieniłbyś poziom mocy i wyłączył go, gdybyś był operatorem. Kiedy zrozumiesz trzy kluczowe pojęcia (które omówiłem poniżej), przekonasz się, że to wszystko jest o wiele łatwiejsze, niż możesz sobie wyobrazić. W międzyczasie poznasz też trochę historii związanej z reaktorami i elektrowniami jądrowymi. Zawsze interesowałem się tymi zagadnieniami, a poza tym myślę, że dzięki nim łatwiej zapamiętać różne kwestie, które mają wpływ na działanie reaktora. Wyjaśnię, jak wymienia się paliwo jądrowe w reaktorze PWR i jak stwierdzić, że reaktor jest do tego przygotowany. Omówię też kilka możliwych usterek, które mogą się przydarzyć i co ty jako operator reaktora mógłbyś zrobić w przypadku ich wystąpienia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, pamiętasz? Zagadnienia dotyczące usterek będą stanowiły dużą część szkolenia, niezależnie od tego, jak małe jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Jeśli myślisz o karierze w przemyśle jądrowym lub niedawno ją rozpocząłeś, życzę ci powodzenia i mam nadzieję, że ta książka okaże się przydatna. Jeśli lubisz nauki ścisłe i inżynierię lub mieszkasz w pobliżu reaktora jądrowego, mam nadzieję, że ta książka będzie pouczająca i zabawna. Jeśli chcesz poczytać o polityce energetycznej i argumentach za i przeciw elektrowniom jądrowym, poszukaj innej książki. Jest mnóstwo prac podejmujących te tematy. Podobnie jak w przypadku historii. Ta książka zawiera jedynie krótką historię elektrowni jądrowych oraz opisy ważniejszych wypadków, które ukształtowały branżę. Publikacji szeroko i rzetelnie podejmujących tę tematykę jest bardzo wiele. Punkt wyjścia dla moich rozważań stanowi fakt, że mamy już setki reaktorów jądrowych, które z powodzeniem wytwarzają energię elektryczną. Kilkadziesiąt kolejnych jest w budowie i za kilka lat zostanie oddanych do eksploatacji. Spróbuję wyjaśnić, jak się je obsługuje.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ