Partner serwisu
08 grudnia 2022

Ekologicznie i ekonomicznie dla klientów - EPEC inwestuje

Kategoria: Aktualności

Nowa elektrociepłownia, farma fotowoltaiczna, likwidacja węzłów grupowych – to najważniejsze inwestycje, które realizuje Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Są one spójne z kierunkami rozwoju Elbląga oraz polityką ciepłowniczą kraju i UE. Prace są zaawansowane, a finansowanie – między innymi z zewnętrznych programów i dotacji.

Ekologicznie i ekonomicznie dla klientów -  EPEC inwestuje

Inwestycje, które prowadzi EPEC, wynikają ze strategii spółki na lata 2021-2025. Dokument określa główne kierunki rozwoju przedsiębiorstwa i są to m.in. modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej oraz budowa ekologicznych jednostek wytwórczych. Będą one spełnione poprzez budowę źródła ciepła skojarzonego z produkcją energii elektrycznej i magazynu ciepła, budowę farmy fotowoltaicznej, likwidację węzłów grupowych wraz z modernizacją sieci ciepłowniczych oraz rozbudowę infrastruktury OZE (odnawialne źródła energii).

 Celem strategicznych inwestycji, które w tym momencie realizujemy w EPEC, jest przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej i ekonomicznej spółki. Chcemy być bardziej ekologiczni i korzystni cenowo dla klientów – wyjaśnia Andrzej Kuliński, prezes EPEC. – Prace są zaawansowane. Zbliżamy się do końca najdłużej trwającego etapu, czyli zgromadzenia potrzebnej dokumentacji i pozwoleń. W roku 2023 planujemy oddać do użytku farmę fotowoltaiczną. Do końca roku 2025 planujemy ukończyć budowę nowego źródła ciepła oraz zakończyć projekt likwidacji stacji grupowych. Koszt tych inwestycji wyniesie około 97 mln zł. Rozbudowę infrastruktury OZE najpóźniej rozpoczniemy po roku 2025, jednak i dla tego projektu też już kompletujemy dokumentację.


Źródło ciepła wraz z magazynem ciepła

To układ wysokosprawnej kogeneracji, który równocześnie będzie wytwarzał energię eklektyczną i ciepło. Powstaje on na terenie Ciepłowni Dojazdowa. Będzie składał się z trzech silników kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej około 14,5 MWt i mocy elektrycznej 13,5 MWe. Dodatkowo powstanie dobowy magazyn ciepła o pojemności 1200 m3. Częścią układu będzie także rezerwowy kocioł gazowy o mocy około 5 MWt. 

EPEC złożył już wniosek o pozwolenie na budowę elektrociepłowni. Aby to uczynić, spółka musiała przygotować szereg dokumentów i wykonać niezbędne prace, m.in. Studium Wykonalności, uzyskać Decyzję Środowiskową czy umowy na wykonanie dokumentacji budowlanej i przetargowej. EPEC podpisał również umowę z Polską Spółką Gazowniczą o przyłączenie do sieci gazowej, a także trwają rozmowy ze spółką Energa Operator o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Na terenie Ciepłowni Dojazdowa spółka przeprowadziła badania geotechniczne, co skutkowało opracowaniem opinii geotechnicznej, niezbędnej, by zrealizować prace. Do Urzędu Regulacji Energetyki spółka złożyła wniosek o wydanie promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w kogeneracji. 

 Koszt tego projektu to około 60 mln zł. Pracujemy nad pozyskaniem dofinansowania z programu Ciepłownictwo Powiatowe. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozytywnie ocenił nasz wniosek i teraz trwają negocjacje umowy z NFOŚiGW – dodaje Andrzej Kuliński. 

Planowany termin zakończania inwestycji to czwarty kwartał 2025 r.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ