Partner serwisu
02 lutego 2023

Kotłownie na biomasę – do zrównoważonej produkcji energii elektrycznej

Kategoria: Aktualności

Nie jest tajemnicą, że biomasa jest jednym z największych i ciągle rosnących źródeł energii. Energia z biomasy jest w coraz większym zakresie wykorzystywana w rozwiniętych krajach świata w celu uniknięcia emisji dwutlenku węgla przy spalaniu paliw kopalnych, zachęcając do korzystania z lokalnych zasobów oraz w celu zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Spółka AXIS Tech oferuje szeroki zakres urządzeń i kotłów na biomasę, dzięki czemu różne gałęzie przemysłu mogą efektywnie i niezawodnie wytwarzać energię cieplną i elektryczną.

Kotłownie na biomasę – do zrównoważonej produkcji energii elektrycznej

Dostosowanie urządzeń spalających biomasę do zrównoważonej produkcji energii elektrycznej – to obecnie szczególnie aktualna kwestia. Dr Aleksas Jazdauskas, dyrektor Działu Technicznego AXIS, dzieli się swoim doświadczeniem dokonując oceny wzrostu produkcji energii elektrycznej z biomasy odnawialnej: „Podczas procesu spalania zachodzi reakcja utleniania, w wyniku której powstają produkty spalania o wysokiej temperaturze, sięgającej 900 – 1000 oC. Dysponując tak wysoką temperaturą spalania, nieefektywne jest wykorzystywanie go jej wyłącznie do podgrzewania wody. Dlatego zawsze lepiej jest wytwarzać parę, którą można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej, a pozostałe ciepło wykorzystać do podgrzewania wody.“

Ponieważ biopaliwo jest odnawialnym źródłem energii, nie generuje dodatkowej ilości CO2. Poza tym biopaliwa umożliwiają wykorzystanie lokalnych zasobów, a tym samym uniezależnienie się od gazu lub innych paliw kopalnych, co jest szczególnie istotne w obliczu obecnej niestabilnej sytuacji politycznej, gdy surowce energetyczne stały się elementem manipulacji państwami. 

Przy ocenie mocy zainstalowanej elektrowni kogeneracyjnej niezbędne jest oszacowanie zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania miasta oraz do podgrzewania wody:

Inwestycja jest najbardziej ekonomiczna wtedy, gdy urządzenia mogą pracować przez okrągły rok. W przypadku średniego miasta, w którym mieszka 50 – 100 tys. mieszkańców, chwilowe zapotrzebowanie na ciepło latem waha się w zakresie 10 – 20 MW. Dlatego najbardziej efektywną inwestycją jest budowa kotła na biopaliwo o mocy 20 – 25 MW. Instalacja o takiej mocy zimą będzie mogła produkować około 5 – 6 MW energii elektrycznej, a latem zaspokoi zapotrzebowanie miasta na ciepłą wodę, produkując około 1 – 2 MW energii elektrycznej – stwierdził dr. A. Jazdauskas.

Podstawowe parametry kotła i turbiny parowej elektrociepłowni na biomasę należy dobierać jak najwyższe. Dr A. Jazdauskas radzi, że przy szacowaniu inwestycji najbardziej ekonomicznym jest wybór ciśnienia w wysokości 40 – 60 bar oraz temperatury na poziomie 400 – 490 oC. Współczynnik energii elektrycznej oraz całej energii kotła parowego, produkowanej przez urządzenia o takich parametrach, wynosi > 0,25. Okres budowy podobnych instalacji wynosi średnio od 18 do 24 miesięcy.

Spółka AXIS Tech posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu urządzeń do spalania różnych rodzajów biomasy. Zespół inżynierów spółki jest w stanie obliczyć, zaprojektować oraz świadczyć wszelkie niezbędne wsparcie techniczne dla elektrociepłowni różnej wielkości. Poza tym urządzenia AXIS Tech można łatwo dostosować do potrzeb Klienta, z uwzględnieniem specyfiki przygotowywanych projektów.

Spółka jest generalnym wykonawcą następujących elektrociepłowni zlokalizowanych w krajach bałtyckich: CHP Sieci Cieplne Olity o mocy 5,4 MWe, CHP Šiaulių Energija o mocy 10,6 MWe, CHP Utilitas w Tallinie o mocy 21,4 MWe, CHP Danpower w Kownie o mocy 5 MWe.

Obecnie firma uczestniczy w kilku projektach na rynku Polskim, dostarczając główne urządzenia na biomasę (system magazynowania biomasy, system podawania paliwa, kocioł parowy, palenisko, i usuwania popiołu, układ odzysku ciepła ...) oraz częściowy udział w pracach rozruchowych:

•    EC Megatem Lublin o mocy 12 MWe. Generalny Wykonawca Energoserwis.
•    MPEC Łomża CHP o mocy 3.2 MWe. Generalny Wykonawca Energika.
•    PEC Ciechanów o mocy 1.2 MWe. Generalny Wykonawca Energika.

Spółka AXIS Tech jest jednym z wiodących producentów urządzeń energetycznych na biomasę w Krajach Bałtyckich, oferującym czyste i zrównoważone rozwiązania energetyczne dla miast oraz przedsiębiorstw. Spółka od ponad 20 lat dostarcza urządzenia dla przedsiębiorstw z branży elektroenergetycznej i ciepłowniczej, które potrzebują zaawansowanych rozwiązań w celu redukcji emisji zanieczyszczeń w Europie i poza nią.

Obecnie spółka AXIS Tech rozpoczęło współpracę ze spółką Energy ON, która jest głównym i autoryzowanym dostawcą usług serwisowych AXIS Tech, działającym wg zasady „jednego okienka”. Energy ON oferuje również rozwiązania z zakresu zwiększenia efektywności kotłowni, przygotowuje kotłownie do przejścia z paliwa SM2 na bardziej wilgotne, wytwarzające więcej popiołu i zawierające więcej elementów paliwo SM3, oferuje usługi prewencyjnego monitoringu układów kotłowni, zapewnia kompleksową obsługę technologiczną kotłowni, która nie ogranicza się wyłącznie do prac remontowych ale może być wykonywana również w okresie pogwarancyjnym.

Więcej informacji o działalności spółek można znaleźć na stronach internetowych spółek:
AXIS Tech – www.axt.eu
Energy ON – www.energy-on.lt

 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ