Partner serwisu
28 lipca 2014

„Uwięziona” cząsteczka - hydraty metanu przyszłością energetyki

Kategoria: Technologie

13 marca 2013 roku może stać się datą przełomową dla światowej energetyki. Tego dnia rano w oficjalnym komunikacie japońska firma poinformowała o sukcesie pierwszej na świecie próby wydobycia gazu z hydratów metanu.

„Uwięziona” cząsteczka - hydraty metanu przyszłością energetyki

„Rewolucja łupkowa” w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie powoduje zmianę światowych trendów i zmienia energetyczny obraz świata. Podstawowym wyzwaniem, przed którym dzisiaj stoi krajowy sektor paliwowo-energetyczny, jest europejska polityka klimatyczna, której intensyfikacja może bezpośrednio wpłynąć na pozycję surowców energetycznych, a w konsekwencji na całą polską gospodarkę.

Unia Europejska już obudziła się z letargu energetycznego, a bezpieczeństwo energetyczne to dla niej priorytet! Bo to rzeczywiście ostatni moment na wypracowanie i wdrożenie wspólnej polityki energetycznej dla krajów członkowskich, której ciągle nie ma, ani wobec Rosji, ani wobec Stanów Zjednoczonych, Norwegii, oraz innych dostawców surowców czy energii.

Daniel Yergin, prezes Cambridge Energy Reaserch Associates w swojej książce „The Prize: The Epic Quest for Oil, Money, and Power” stwierdza, że aby być uczestnikiem rynku surowców energetycznych trzeba mieć albo bardzo dużo pokory, albo dysponować odpowiednią ilością lotniskowców we właściwych miejscach globu. Dzisiaj, dodałbym jeszcze umiejętność ekonomicznie uzasadnionego wydobycia węglowodorów z łupków. Skoro nie mamy lotniskowców, a na łupki wciąż czekamy, to z właściwą pokorą musimy podchodzić do tematów energetycznych. A polityka musi stać się stabilnym narzędziem i podwaliną gwałtownego rozwoju kraju, który ma aspiracje być
tygrysem Europy i szybko przegonić gospodarkę naszych zachodnich sąsiadów z EU-15.

Udana próba wydobycia gazu

13 marca ubiegłego roku może stać się datą przełomową dla światowej energetyki i to nie dlatego, że pierwszy raz w historii papieżem Kościoła Katolickiego został wybrany Amerykanin, a dokładniej Argentyńczyk. Tego dnia rano w oficjalnym komunikacie Japan Oil, Gas and Metals National Corporation (JOGMEC), japońska państwowa firma poinformowała o sukcesie pierwszej na świecie próby wydobycia gazu z hydratów metanu, dodając, że eksploatacja znajdujących się 50 km od japońskiego wybrzeża złóż hydratów, może rozpocząć się za 6 lat. Taki komunikat oznacza, że technologia wydobycia gazu ziemnego z hydratów metanu została opanowana i kolejnym etapem jest próba jej przemysłowej implementacji i dalej komercjalizacji. Jak podali Japończycy „wielkość tego złoża szacowana jest na ok. 1,1 bln m³”.

Przeczytaj więcej w magazynie Energetyka Cieplna i Zawodowa nr 4/2014

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ