Partner serwisu
27 marca 2023

Gruntowy wymiennik ciepła - rozwiązania techniczne GWC

Kategoria: Aktualności

Gruntowy wymiennik ciepła nie jest urządzeniem dość popularnym i znanym, a szkoda, bo wpływa pozytywnie na system wentylacji mechanicznej, sprawiając, że staje się ona wydajniejsza. To dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej!

Gruntowy wymiennik ciepła - rozwiązania techniczne GWC

Gruntowny wymiennik ciepła - co to takiego?

Gruntowny wymiennik ciepła (GWC) jest w stanie zarówno ogrzewać powietrze, jak i je chłodzić. Zależnie więc od tego, jakie mamy aktualne potrzeby, jesteśmy w stanie zdecydować się na podwyższenie bądź obniżenie temperatury. Jego bardzo ważnym zadaniem jest usprawnienie działania central wentylacyjnych z wymiennikami, w celu odzyskania ciepła z wywiewanego powietrza. Określa się to jako rekuperację, przy której trzeba się chwilę zatrzymać, żeby w pełni zrozumieć temat. Rekuperacja gwarantuje dostęp do świeżego powietrza z zewnątrz, ale i pozbycie się zanieczyszczeń z wewnątrz, jak kurz, bakterie, wirusy i smog. Rekuperacja to jednak dużo więcej niż sprawnie działający układ wentylacyjny, gdyż dodatkowo ogrzewa budynek.

GWC - najważniejsze zadania

Jak wspomnieliśmy, gruntowne wymienniki ciepła współpracując z rekuperacją, zapewniają jeszcze więcej korzyści. Mają dwa podstawowe zadania. Przepuszczają przez grunt powietrze (może być to też glikol lub inne substancje), ogrzewając je zimą, latem zaś schładzając powietrze dostarczane z zewnątrz budynku. Dzięki temu w domu panuje przyjemny mikroklimat przez cały rok. Gruntowy wymiennik ciepła współpracuje z rekuperatorem, poprawiając jakość jego działania! Wykorzystując temperaturę gruntu na głębokości minimum 1,5 metra, utrzymuje ją przez cały rok na stałym poziomie, od 4 do 8 stopni Celsjusza.
Z jakich elementów składa się gruntowny wymiennik ciepła?
Nie jest to specjalnie skomplikowany schemat, bo tak naprawdę jest tu kilka elementów. Zapewnia to efektywność działania całego systemu bez przykrych niespodzianek. Poznajmy teraz wszystkie części, które go tworzą. Jest tu czerpnia gruntowa, dzięki której pobierane jest powietrze z zewnątrz, umieszczona wewnątrz budynku przepustnica (ręczna lub automatyczna), czerpnia ścienna również znajdująca się wewnątrz budynku, centrala wentylacyjna oraz oczywiście rekuperator. Jak już wiadomo, konstrukcja GWC umiejscowiona jest w gruncie.

Gruntownie wymienniki ciepła - gdzie znajdują zastosowanie?

Gruntowne wymienniki ciepła stosowane są na szeroką skalę, co nie dziwi, patrząc, jak wiele korzyści zapewniają. Są nieocenione w budynkach, w których trzeba często dogrzewać je lub ochładzać. Za sprawą GWC jest to o wiele łatwiejsze, a do tego nie wymaga tak dużych środków finansowych. Co więcej, gruntowne wymienniki ciepła można wykorzystywać w różnych obiektach, nie tylko domkach jednorodzinnych, lecz też innych, większych obiektach, jak galerie handlowe, hale produkcyjne, szpitale. Użytkownicy cenią sobie to, że system pracuje samodzielnie, więc nie musimy zajmować się jego obsługą, tracąc cenny czas. Wszelkie działania odbywają się samoczynnie. A jak zdarzy się, że trzeba dokonać jakiegoś programowania, z pomocą przyjdą nowoczesne sterowniki, znacząco ułatwiając to zadanie.
Jak widzimy, gruntownie wymienniki ciepła to nowoczesne urządzenia o bardzo dużym potencjale, z którego można czerpać szereg korzyści.

 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ