Partner serwisu
13 czerwca 2023

Innowacyjny geotermalny system ciepłowniczy czwartej generacji dla Nowego Tomyśla

Kategoria: Aktualności

Analiza przypadku
Miasto Nowy Tomyśl leży w zachodniej części województwa wielkopolskiego, 60 km na zachód od stolicy województwa – Poznania. Liczy ponad 15 000 mieszkańców (łącznie z gminą Nowy Tomyśl 25 000 mieszkańców).

Na terenie Gminy Nowy Tomyśl wytwarzaniem i przesyłem ciepła w miejskiej sieci ciepłowniczej zajmuje się Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Tomyślu Sp. z o.o., które jest w posiadaniu sieci ciepłowniczych o strukturze:
•    sieci magistralne Ø 150-450 mm – 3 798 m,
•    sieci rozdzielcze Ø 65-150 mm – 4 563 m,
•    przyłącza Ø 32-100 mm – 2 570 m,
•    zewnętrzne instalacje odbiorcze Ø 40-80 mm – 296 m
•    SUMA: 11 227 m.

RYS. 7 Schemat projektowanego systemu SPCDM dla Ciepłowni Geotermalnej Nowy Tomyśl (na podstawie współpracy z Firmą Johnson Controls USA, Warszawa, dla Polskiej Geotermalnej Asocjacji, 2019-2023) – moc grzewcza 4 824 kWt, moc chłodnicza 4 000 kWt, COP 5,1

Omawiana sieć ciepłownicza pracuje w zakresie temperatur od 65 do 132°C; temperatura w sieci jest zależna od temperatury otoczenia i okresowego zapotrzebowania na moc cieplną w ciągu roku.

Zamówione przez odbiorców ciepła moce grzewcze w PEC Nowy Tomyśl w ostatnich latach wynosiły:
•    zima – ok. 14 MWt ciepło sieciowe + ciepła woda użytkowa,
•    lato – ok. 2 MWt ciepła woda użytkowa.

Roczna produkcja ciepła wynosi ok. 80 TJ, a jego głównym źródłem jest miejska ciepłownia, wyposażona w trzy kotły gazowe o mocach: 8 MWt, 8 MWt i 3 MWt. Oprócz tego PEC Nowy Tomyśl jest właścicielem siedmiu lokalnych kotłowni, niepołączonych z siecią ciepłowniczą, o łącznej mocy 2 MWt.

Na podstawie zarejestrowanych danych z pracy ciepłowni w latach 2019-2022 wynika, że maksymalna moc konieczna do osiągnięcia przez PEC Nowy Tomyśl w okresie zimowym wynosi ok 7 MWt. Wynika to z położenia miasta na obszarze o umiarkowanych zimach oraz z braku skrajnie niskich temperatur w okresie zimowym, na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Historyczne dane w okresie 2018-2022 pozwoliły na opracowanie skumulowanego rozkładu mocy grzewczej ciepłowni, dla każdego dnia w ciągu roku, z zaznaczonym okresem pracy każdego z kotłów. Dane na wykresie (rys. 6) pozwalają wysunąć wniosek, że rzeczywiste zapotrzebowanie na moc grzewczą cie- płowni jest znacznie niższe, rzędu 5-6 MWt. Umożliwiło to, w analizie techniczno-ekonomicznej projektu inwestycyjnego, na dobór innowacyjnej ciepłowni geotermalnej pozwalającej na uzyskanie koniecz- nej i docelowej maksymalnej produkcji ciepła przy zagwarantowaniu minimalnych kosztów inwestycji (min./max, optymalizacja wielokryterialna projektu).

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ