Partner serwisu
13 czerwca 2023

Innowacyjny geotermalny system ciepłowniczy czwartej generacji dla Nowego Tomyśla

Kategoria: Aktualności

Zbiornik jury dolnej (J1)

W granicach województwa wielkopolskiego strop jury dolnej zalega na głębokościach od 0 m n.p.m. w części południowej i północnej do 3000 m p.p.m. w części wschodniej. Przewodność hydrauliczna wodonośnych utworów jury dolnej wykazuje wartości w przedziale od 200·10-5 do 400·10-5 m2/s. W części południowej obszaru gminy spodziewane wydajności potencjalnych ujęć geotermalnych mieszczą się w przedziale od 120 do 150 m3/h, w części północnej są wyższe i mieszczą się w przedziale od 150 do 170 m3/h [7]; w warunkach normalnego wypływu, bez intensyfikacji złoża.
 

Zbiornik triasu dolnego (T1)

W obszarze województwa strop triasu dolnego zalega na głębokościach od około 500 m p.p.m. do 5000 m p.p.m. Utwory wodonośne są o przewodności hydraulicznej rzędu 10·10-5 m2/s do 25-50·10-5 m2/s, lokalnie osiągając 50·10-5 m2/s. Spodziewana wydajność potencjalna ujęć wód termalnych mieści się w przedziale od 20 do 50 m3/h w części zachodniej województwa i od 50 do 100 m3/h na pozostałym obszarze [7]. Można zastosować metody intensyfikacji złóż (kwasowanie, szczelinowanie). Temperatura w przedziale 50 do 80°C, średnio 65°C.


Zbiornik permu dolnego (P1)

W granicach województwa wielkopolskiego strop permu dolnego zalega na głębokościach od około 1500 m p.p.m. w części południowej do 6500 m p.p.m. w części wschodniej. Potencjalne wydajności studni mogą osiągać 20 m3/h do powyżej 75 m3/h. [8]. Średnio 50 m3/h. Temperatura w złożu to 90 do 150°C.


Nowy Tomyśl – warunki geotermalne

Do analizy technicznej, ekonomicznej i ekologicznej wykorzystania energii geotermalnej w Wielkopolsce wybrano świadomie miasto Nowy Tomyśl. Posiada ono korzystne warunki geotermalne, własną sieć ciepłowniczą oraz ciepłownię miejską zasilaną kotłami gazowymi (3GDH).

Budowa geologiczna gminy Nowy Tomyśl, przedstawiona na przekroju geologicznym (rys. 5), pozwala na wybór zbiornika geotermalnego o najlepszych parametrach złożowych dla eksploatacji wody geotermalnej. Przekrój ten został określony w ramach zatwierdzonego Projektu Robót Geologicznych (PRG) odwiertu geotermalnego GT-1 w mieście Nowy Tomyśl [18].

RYS. 5 Przekrój geologiczny gminy Nowy Tomyśl [17, 18]

Na podstawie analizy geologicznej, objętościowej i energetycznej parametrów stratygraficznych, zbiornikowych i hydrogeologicznych w gminie Nowy Tomyśl, opracowano tabelę 1 przedstawiającą możliwą do uzyskania moc termiczną oraz energię cieplną w ujęciu rocznym, z pojedynczego odwiertu geotermalnego dla poszczególnych stref wodonośnych w warunkach naturalnych.

Obliczenia zostały wykonane przy założeniu, że wody termalne zostaną schłodzone do 20°C.

Poziomem wodonośnym o najwyższej mocy cieplnej jest perm dolny, jednakże na terenie miasta Nowy Tomyśl nie jest on możliwy do eksploatacji w celu ujęcia wód termalnych. Spowodowane jest to wyznaczonym wcześniej (Koncesja PGNiG) obszarem górniczym, przeznaczonym do eksploatacji złóż gazu ziemnego [25]. Z tego powodu poziomy wodonośne permu i karbonu są niedostępne w geotermii.

Dodatkowo, możliwe jest zwiększenie mocy termicznej ujęcia przez mechaniczne i hydrauliczne zwiększenie wydajności otworu. Przez zabiegi intensyfikacji przepływu: kwasowanie, szczelinowanie możliwe jest kilkukrotne zwiększenie wydajności odwiertu [11], (prof. A. Gonet, dr inż. T. Solecki – Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, AGH).

TAB. 1 Ocena zasobów energii geotermalnej na wytypowanych poziomach wodonośnych Nowego Tomyśla [17]

RYS. 6 Skumulowane roczne moce dobowe w okresie jednego roku (dane PEC Nowy Tomyśl za rok 2019)

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ