Partner serwisu
31 sierpnia 2023

Instalacje elektryczne a bezpieczeństwo: jak unikać zagrożeń? Kluczowe zasady

Kategoria: Aktualności

W teorii instalacja elektryczna w domu mieszkalnym działa w bardzo prosty sposób. Dostarczana do budynku energia przepływa przez skrzynkę z bezpiecznikami, a następnie dzieli się pomiędzy dwa obwody – jeden z nich zasila oświetlenie, a drugi dostarcza prąd do gniazdek. W praktyce jednak wykonanie i użytkowanie takiej instalacji wymaga znajomości wielu zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich przedstawiamy w niniejszym artykule.

Instalacje elektryczne a bezpieczeństwo: jak unikać zagrożeń? Kluczowe zasady

1.   Zawsze czytaj instrukcję obsługi
Nabywając nowy sprzęt elektryczny bądź elektroniczny, mało kto przejmuje się lekturą jego instrukcji obsługi. Jest to poważny błąd, ponieważ dokument ten zawiera nie tylko opis podstawowych opcji użytkowych, ale też wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji urządzenia czy zaawansowanych trybów jego pracy. Instrukcja obejmuje również wymogi elektryczne sprzętu i zasady bezpiecznego podłączania do instalacji. Zapoznawanie się z takimi informacjami może Cię więc uchronić przed awarią wynikłą z niewłaściwej eksploatacji urządzenia, a pośrednio także przed zbędnymi wydatkami.

2.   Zadbaj o właściwe uziemienie
Brak uziemienia to jeden z najczęściej spotykanych błędów w zakresie domowych instalacji elektrycznych. Uziom jest niezbędny dla prawidłowego zabezpieczenia instalacji wewnętrznej oraz odgromowej. Właściwie wykonany, zapewnia ochronę mieszkańców budynku oraz wszystkich urządzeń podłączanych do prądu. Aby miały one odpowiednie połączenie z uziemieniem, powinny posiadać specjalny otwór przeznaczony na bolec znajdujący się w gniazdku.

3.   Stosuj podwójną izolację
Urządzenia z podwójną izolacją przeciwporażeniową oznaczone są symbolem kwadratu umieszczonego w kwadracie. Obok izolacji podstawowej posiadają także izolację dodatkową, oddzieloną od niej metalową przegrodą. Takie rozwiązanie chroni Cię przed porażeniem, które może nastąpić na przykład wskutek kontaktu sprzętu elektrycznego z wodą. Stosowanie tego zabezpieczenia okaże się więc szczególnie ważne w pomieszczeniach mokrych (np. kuchni i łazience).

4.   Podczas napraw wyłączaj prąd
Jeśli uważasz, że samodzielnie poradzisz sobie z drobnymi naprawami w zakresie instalacji elektrycznej – takimi jak wymiana gniazdka – zawsze zaczynaj od wyłączenia prądu w odpowiednim obwodzie. W tym celu należy najpierw zlokalizować rozdzielnicę prądową, a następnie rozłączyć napięcie przy użyciu wyłącznika różnicowoprądowego bądź bezpiecznika topikowego. Przesuń tę dźwignię lub wykręć tę wkładkę, która jest przypisana do interesującego Cię obwodu.

5.   Nie obciążaj sieci
Do podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z domowej instalacji elektrycznej należy też umiar i zdrowy rozsądek jej użytkowników. Nie uruchamiaj wszystkich urządzeń na raz, jeżeli nie są Ci potrzebne w danej chwili. Nie podłączaj też wszystkich wtyczek do jednego gniazdka, ponieważ może to prowadzić do przeciążenia w obwodzie i przepalenia bezpiecznika, a więc w skrajnych przypadkach nawet do pożaru. Wdrażanie dobrych praktyk zacznij od sprawdzenia wykorzystywanych rozgałęźników (złodziejek) i przedłużaczy. Nie powinny one zasilać dużej liczby urządzeń na raz, toteż odłącz od nich te sprzęty, które nie muszą pracować jednocześnie.

6.   Korzystaj z przewodów miedzianych
W starym budownictwie spotkasz się przede wszystkim z aluminiowymi instalacjami elektrycznymi. Choć właściwie wywiązują się one ze swojej roli, to nie są przystosowane do ogromnych przeciążeń, jakim dziś poddawane są domowe sieci. Zasilanie komputerów, ładowanie smartfonów i wzrost liczby urządzeń wykorzystywanych choćby w kuchniach to zmiany, które wymagają instalacji miedzianej. Takie przewody cechują się lepszym przewodnictwem prądu, większą elastycznością i odpornością na zagięcia. Jeśli planujesz więc generalny remont, koniecznie rozważ wymianę instalacji aluminiowej na miedzianą!

7.   Zabezpiecz instalację przed dziećmi
Jeśli w Twoim domu mieszkają (lub będą mieszkać) małe dzieci, zainteresuj się specjalnymi zabezpieczeniami, które zmniejszą ryzyko ich porażenia prądem. Pamiętaj, że maluchy są bardzo ciekawskie, więc nie powinny mieć dostępu do żadnych gniazdek elektrycznych. Stosuje się w tym celu różne mechanizmy – od świecących zaślepek, przez kontakty wymagające wciśnięcia bolców wtyczki, aż po specjalne klucze uprawniające.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej – podsumowanie
Znasz już kluczowe zasady bezpiecznego wykonania i użytkowania domowej instalacji elektrycznej. Miej na uwadze, że najważniejsze w tym temacie okaże się korzystanie z usług wykwalifikowanych elektryków. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego przeglądu lub naprawy poważnej usterki, nie próbuj robić tego własnymi siłami. Przejrzyj dostępne w sieci oferty doświadczonych wykonawców i powierz im wykonanie danego zadania!

źródło: Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ