Relacja z XV Wiosennego Spotkania Ciepłowników 7-9 maja 2008
9 maja 2008 r. zakończyło się XV jubileuszowe Wiosenne Spotkanie Ciepłowników, organizowane przez wydawnictwo BMP i redakcję „Energetyki Cieplnej i Zawodowej”. Jak co roku zgromadziło dużą liczbę specjalistów i autorytety z branży ciepłowniczej. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ok. 500 osób.

Tradycyjnie każdej imprezie patronuje Honorowy Gospodarz. W tym roku, z uwagi na jubileusz, tę rolę objęły firmy ciepłownicze, które pełniły ją w latach ubiegłych.
Honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Gospodarki oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, co wymownie świadczy o jej randze. Powołany został Honorowy Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli: Południowy Koncern Energetyczny SA, MPEC SA w Krakowie, Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o., Geometria Podhalańska S.A. i THERMA S.A.
Już podczas rozpoczęcia obrad dziękowano Gospodarzom i Sponsorom za pomoc i zaangażowanie włożone w organizację Spotkania.
Jak zawsze, podczas licznych prezentacji przedstawicieli firm, uczestnicy mogli zapoznać się z bogatą ofertą techniczno-handlową. Rozmowy biznesowe toczyły się również przy stoiskach wystawowych, których w tym roku było 60.
Ciekawy program merytoryczny, dotyczący aktualnej sytuacji w polskim ciepłownictwie nikomu nie pozwalał się nudzić.
Szczególne zainteresowanie wywołała, odbywająca się w pierwszym dniu debata, dotycząca wyzwań stojących przed polskim ciepłownictwem. Wykład otwierający pod tytułem „ Perspektywy rozwoju systemów ciepłowniczych” wygłosił dr inż. Krzysztof Wojdyga z Zakładu Ciepłownictwa Politechniki Warszawskiej (obszerna relacja wraz z wypowiedziami będzie zamieszczona w następnym numerze „Energetyki Cieplnej i Zawodowej”).
Po zakończeniu zajęć merytorycznych Uczestnicy Jubileuszowej Gali Ciepłowników bawili się podczas występu gwiazdy wieczoru – Cezarego Pazury.
W drugim dniu w kilku panelach poruszano tematy, które dotyczą całej branży ciepłowniczej, min.: „Nowe technologie w ciepłownictwie”, „Inwestycje i ochrona środowiska”, „Technologie kotłowe”, „Nowoczesne technologie informatyczne i wspomagające. Telemetria i opomiarowanie układów”, „Remonty i modernizacje sieci ciepłowniczych i węzłów cieplnych”.
Trzeciego dnia spotkania Uczestnicy mieli możliwość kontynuowania rozmów biznesowych, toczonych w kuluarach.
Jako organizatorzy cieszymy się, że Wiosenne Spotkania Ciepłowników trwale wpisały się do kalendarza ważnych wydarzeń energetycznych i gromadzą tak liczne grono fachowców.
Mając na uwadze ogromne zainteresowanie tematyką referatów i wystąpień, przygotowujemy dla Państwa materiały pokonferencyjne, które zostaną wydane w postaci płyty CD i rozesłane do uczestników konferencji.
Andrzej Igras