Partner serwisu
30 marca 2015

RWE AGH Solar Lab zbadało wpływ zaćmienia Słońca na pracę testowego systemu fotowoltaicznego

Kategoria: Aktualności

Laboratorium fotowoltaiczne RWE AGH Solar Lab, funkcjonujące przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zbadało wpływ zaćmienia Słońca na działanie testowej instalacji fotowoltaicznej, składającej się z 40 różnorodnych paneli PV. W kulminacyjnym momencie zaćmienia, przy spadku natężenia promieniowania słonecznego z ok. 600 W/m2 do 214 W/m2, nastąpił spadek mocy badanej instalacji z 3,3 kW do 1,12 kW

RWE AGH Solar Lab zbadało wpływ zaćmienia Słońca na pracę testowego systemu fotowoltaicznego

20 marca 2015 r. laboratorium fotowoltaiczne RWE AGH Solar Lab, badające jakość energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli PV w zależności od warunków atmosferycznych, przeanalizowało wpływ zaćmienia Słońca na pracę instalacji fotowoltaicznych. W ramach badania przeprowadzono analizę charakterystyki energetycznej paneli cienkowarstwowych amorficznych, a także sprawdzono w jakim stopniu zaćmienie wpłynęło na spadek mocy produkowanej przez cały system fotowoltaiczny. Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem testowej instalacji o mocy nominalnej 7,5kW.

Zaćmienie Słońca
Zjawisko zaćmienia Słońca obserwowane było w Krakowie pomiędzy godz. 9.44 a 12.04, natomiast samo badanie zostało przeprowadzone o godz. 10.53, w jego maksymalnym punkcie. Gdyby nie zaćmienie, natężenie promieniowania słonecznego w tym momencie wyniosłoby ok. 600W/m2. Niecodzienne zjawisko, spowodowało jednak spadek tej wartości do 214W/m2, co z kolei doprowadziło do jednostkowego spadku mocy instalacji z przewidywanych 3,3kW do wartości 1,12kW. Mimo to, zaćmienie nie wpłynęło znacząco na charakterystykę energetyczną paneli PV. Jego efekt można przyrównać do wpływu jakie może wywołać zachmurzenie typowe dla tej pory roku w Krakowie. Podobny wynik uzyskaliśmy w trakcie dzisiejszego testu podczas zaćmienia.

Laboratorium fotowoltaiczne RWE AGH Solar Lab zostało otwarte 14 grudnia 2014 r. w ramach współpracy RWE Polska i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Składa się ono z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku Wydziału Energetyki i Paliw, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Stanowisko dydaktyczne, znajdujące w jednej z sal wydziału, jest dostępne dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac dyplomowych. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej.

Źródło: RWE

fot. photogenica

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ