Andrzej Patrycy: Z nowymi będzie kłopot
Ważnym tematem jest także unifikacja bloków, którą kiedyś wymyśliliśmy. Jeśli komuś brakowało jakiejś części, zawsze ktoś miał ją u siebie na magazynie – mówi Andrzej Patrycy, prezes zarządu Energoprojekt-Warszawa SA.
Pracujące w Polsce bloki w większości są podobne, co znacznie ułatwiało pracę służbom remontowym. Części montowane w nowych blokach będą w późniejszym czasie trudne do zdobycia. Pytanie jest czy można się zabezpieczyć? Tak, ale do pewnego stopnia.
Minęły czasy gospodarki planowej. Celem typizacji było zapewnienie m.in.: możliwości uproszczenia gospodarki remontowej, możliwości zoptymalizowania dostaw części zapasowych, utrzymania niezbędnych zapasów urządzeń rezerwowych, wykształcenia kadry remontowej. Obecnie właściciele przedsiębiorstw energetycznych indywidualnie planują rozwój swoich firm. Zadanie stawiane kadrze Utrzymania Ruchu jest proste – „to ma działać przy minimalizacji kosztów stałych i zmiennych”.
Wypowiedź pochodzi z debaty „Będziemy mieli nowy blok… i co dalej?”, która odbyła się w ramach konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu 19 listopada w Licheniu