Partner serwisu
29 grudnia 2017

Top 5 felietonów Łaskawca

Kategoria: Felietony

Przedstawiamy top 5 felietonów Jerzego Łaskawca – energetyka z dużym doświadczeniem. Jego artykuły publikujemy na portalu kierunekENERGETYKA.pl oraz magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa".

Top 5 felietonów Łaskawca

Najchętniej czytane felietony Jerzego Łaskawca w 2017 roku:

1. 8 lat w energetyka subiektywnym okiem felietonisty

Niezwykłą przygodę z felietonem Jerzy Łaskawiec rozpoczął 8 lat temu. O swojej karierze zawodowej opowiedział podczas spotkania autorskiego zorganizowanego w siedzibie wydawnictwa.

2. Czy można wyzwolić gospodarkę w Polsce z okowów neokolonializmu

Po pierwsze nie jest to możliwe, jeśli decydenci gospodarczy uważają taki zamiar za czystą utopię, jak uważano za utopię pogląd Thomasa Morusa, który w pracy „Prawdziwie złota książeczka o najlepszym urządzeniu rzeczypospolitej i o nowej wyspie Utopii” (1516 r.) nakreślił wizję nowego, sprawiedliwego społeczeństwa, rządzonego demokratycznie, w którym nie ma własności prywatnej i osobistej, każdy obywatel zobowiązany jest do pracy i każdy wg potrzeb może z owoców tej pracy korzystać. W społeczeństwie takim nie ma obiegu pieniężnego, złoto i srebro używane są tylko do wymiany z innymi krajami.

3. Ważna sprawa

Chciałbym podać pod osąd czytelnika mój pogląd dotyczący kierunku pozyskania technologii dla mającej powstać polskiej elektrowni atomowej. Konieczność jej powstania raczej nie budzi już u myślącej poważnie części establishmentu (grupy mającej władzę i autorytet) wątpliwości. Doszliśmy na szczęście dość powszechne do konkluzji, że nie będziemy w stanie w obecnym status quo zapewnić odpowiedniej ilości energii elektrycznej mogącej pokryć przyszły wzrost gospodarczy, w tym również wzrost konsumpcji indywidualnej (gospodarstwa domowe np. w Niemczech zużywają tej energii kilka razy więcej niż obecnie nasze gospodarstwa domowe).

4. Czy po Trumpie i Brexicie koniec XX ultraliberalno-globalnego wieku?

Koniec myślenia o dawnym globalnym sposobie budowania przyszłości i gospodarek narodowych, w tym i narodowej energetyki? Czy energetyka w krajach narodowych ma przyszłość globalną? Czy da się bez ograniczeń związanych z granicami lądowymi przesłać każdy rodzaj potrzebnej (gaz, ropa naftowa, energia elektryczna) energii?

5. Co jest troską, a co jest zwykłym cynicznym cwaniactwem w GRZE W ZIELONE?

Jest lato, lipiec jak zwykle deszczowy, a sierpień będzie słoneczny. Zima czasami jest ciepła, a czasami sroga. Różnie na różnych ziemskich południkach. Globalni przepowiadacze pogody na półkuli północnej praprzyczynę tego widzą w naturze prądu strumieniowego (jet stream) i jego zafalowań. Okresowo te zafalowania odbiegają od normalnej jego trasy przypolarnej ku południkowi. Wtedy zimowe fale mrozów „spływają” albo na Syberię, albo na Kanadę, albo na Wyspy Owcze i w konsekwencji na Europę. W lecie dzieje się podobnie. Wszystko to dlatego, że istnieje odchylenie osi Ziemi od płaszczyzny ekliptyki (o 23º).

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ