Przebudowa instalacji młynowej w elektrociepłowni Gacko
Oszczędności wynikające z redukcji kosztów utrzymania w skali rocznej:
W celach utrzymania zrekonstruowanych młynów, potrzeba mniejszych środków na materiały i części zamienne, a także na zużytą pracę, ponieważ we wcześniejszej wersji interwencje na instalacji wykonywane są 3 razy w roku.
Podsumowanie oszczędności w skali rocznej:
Oszczędności z tytułu poprawy efektywności energetycznej bloku wynoszą 951.400 EUR, a z tytułu zmniejszenia kosztów utrzymania instalacji młynowej 200.000. Całkowite roczne oszczędności wynoszą 1.151.400 EUR.
Konieczne roczne inwestycje wynoszą 400.000 EUR, w przypadku materiałów i wyposażenia 200.000 EUR oraz 200.000 EUR za zużytą pracę.
- Redukcja emisji szkodliwych gazów
Jeśli chodzi o redukcję emisji szkodliwych gazów z racji poprawy funkcjonalności młynów, to są one na poziomie zmniejszenia zużycia paliwa dla tej samej wyprodukowanej energii elektrycznej, tj. na poziomie wynoszącym 1,5%.
Uwaga: W Elektrociepłowni Gacko planowane jest wprowadzenie NPRE (National Emission Reduction Plan - Krajowy Plan Redukcji Emisji) (w okresie od 2018 do 2028 r.) w celu zmniejszenia emisji szkodliwych gazów na poziom według dyrektyw UE (dyrektywa LCD 2001/80 i dyrektywa IED 2010/75).
Poprzez rekonstrukcję młynów redukuje się emisję szkodliwych zanieczyszczeń takich jak: SO2 o 227 ton, NOx o 68 ton i pyły z kominów o 60 ton (przy tej samej efektywności energetycznej).
Redukcja emisji szkodliwych gazów wynosi 1,5%, ale jako rezultat poprawy działania instalacji młynowej nie jest wymagana po kosztach dodatkowych.
PODSUMOWANIE
Przebudowa instalacji młynowej w Elektrociepłowni Gacko poprzez wprowadzenie nowej technologii utrzymania i naprawy płyt bijakowych i narażonych na ścieranie elementów (według orzeczenia firmy TREA TRADE Chorwacja), daje pozytywne efekty w zakresie:
- zwiększenia wydajności kotła o 1,5%,
- redukcji emisji szkodliwych zanieczyszczeń o około 1,5%,
- obniżenia kosztów utrzymania o około 33%.
Efekty te realizowane są poprzez poprawę pracy instalacji młynowej, co przejawia się w zapewnieniu lepszej wydajności młyna i jego zdolności wentylacyjnej, co zapewnia lepszą granulację przemiału i 3 - 4 krotnie zwiększoną żywotność istotnych elementów instalacji młynowej.
Artykuł sponsorowany
Komentarze